Site icon Kocaeli Bitkileri

Pentanema salicinum (Su andızotu)

Pentanema salicinum

Pentanema salicinum: 05/07/2021; Safiye; 200 m.; yol kenarı. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

Bazı kaynaklarda Inula salicina adı ile geçmektedir. 20 ila 80 cm büyüyebilir. Rizomlu bir bitkidir. Gövde dik, tüylü ve incedir. Yapraklar 2,5 ila 6 cm uzunluğunda ve 1 ila 3 cm genişliğinde, tepede sivri, kenarları düz ya da minik dişli, almaşlı dizilişli ve sapsızdır. Çiçek başları gövdenin üzerinde tek olur, bunlar 35 ila 70 arası sarı dilsi çiçek bulundurur. Çiçek başı involusel brahteler ile çevrilidir. İnvolukrum 1,5 ila 2 cm genişliğindedir. Filariler kiremitsi dizilişli, dikdörtgensi ve tepede sivridir. Sorguç beyazımsıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Sulak alanların civarında görülür. Gebze, Karamürsel ve Kandıra ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde su andızotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca beş iplikçikli anlamına gelir. Sorguç kılçıklarının sayısına işaret eder. Tür adı Latince söğüt gibi anlamına gelir. Yaprakların söğüt (Salix) yapraklarına benzemesine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Aster montanus luteus, salicis glabro folio”dur.

Fotoğrafları

Exit mobile version