Pentanema ensifolium (Kılıç andızı)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Inula ensifolia adı ile geçmektedir. 12 ila 25 cm büyüyebilir. Rizomludur. Gövde yatık, genellikle dalsız ve başlangıçta seyrek tüylüdür. Yapraklar mızraksı, sapsız, tepede sivridir. Çiçek başları tek ya da nadiren 2 ila 3 arası sayıdadır. İnvolukrum 1,5 ila 2 cm genişliğindedir. Filariler kiremitsi dizilişli ve dıştakiler şeritsidir. Dilsi çiçekler 35 ila 40 arası sayıdadır. Kapçık tüysüzdür. Sorguç kahverengimsi beyaz renklidir. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, Rusya ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yamaçlar ve orman açıklıklarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 300 ila 1100 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kılıç andızı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca beş iplikçikli anlamına gelir. Sorguç kılçıklarının sayısına işaret eder. Tür adı Latince kılıç yapraklı anlamına gelir. Yaprakların şekline işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis linearibus acuminatis” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları