İçeriğe geç

Pelargonium graveolens (Itır)

Itır


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki, Tıbbi bitki, Süs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Turnagagası takımı › Turnagagasıgiller › Sardunya › Itır

Dağılımı

Bitki doğal olarak güney Afrika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Genel bilgiler

Çalı formunda bir bitkidir. 1,5 metre büyüyebilir ve 1 metre genişliğe erişebilir. Gövde dik ve çok dallıdır. Yapraklar derince kesikli, kadifemsi ve salgılı tüylüdür. Çiçekler pembe ila beyaz renklidir. Yapraklar gül kokuludur ancak gül dışında kokuları da sergiledikleri görülür. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprağı tercih eder.

Gözlem

Bahçe, saksı ve yol kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Itır.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1100 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “leylek gibi” anlamına gelir. Cinsin meyvelerinin leylekgiller (Ciconiidae) gagasına benzemesine işaret eder. Tür adı Latince “güçlü kokulu” anlamına gelir. Türün hayli belirgin olan kokusuna işaret eder. Özgün tanımda bu “Strong scented Crane’s bill” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Çiçekler çiğ olarak tüketilebilir. Bunlar çeşni olarak salatalara ve çeşitli yemeklere eklenir. Yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Gevşetici, anti depresan ve antiseptik etkilidir. İltihap giderici ve kanama durdurucudur. Bütün parçaları büzücüdür. Adet ve menopoz sorunlarında, ayrıca mide bulantısı ve bademcik iltihabı vakalarında kullanılır. Zayıf dolaşımı güçlendirmek için kullanılır. Hemoroit, egzama, çürük, saçkıran ve bitleri kovmak için başvurulur. Aromaterapi için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Rahim ağzı kanseri tedavisinde faydalı olduğu rapor edilmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Hortus Kewensis; or, a catalogue 2: 423. 1789. L’Hér. ex Aiton

Bir Yorum Yazın