Passiflora caerulea (Çarkıfelek)

derleyen:

Tanımı

10 ya da destek bulursa 25 metre büyüyebilir. Yaprakları aşırı soğuk şartlarda dökülücüdür. Bunlar almaşlı dizilişli, 10 cm uzunluğunda, elsi ve kokuludur. Her yaprağın tabanında bitkinin sarılmasını sağlayan 5 ila 10 cm uzunluğunda sülükler vardır. Çiçekler 10 cm çapında ve mavi renklidir. Oval meyvesi turuncu, renkli ve 6 cm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak güney Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın ılıman kuşaklarında doğallaşmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Duvar ve çitlerde görülür. Körfez, Kartepe ve Derince ilçelerinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde çarkıfelek adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince çile çiçeği anlamın gelir. Çiçeğin yapılarının İsa’nın çarmıha gerilmeden önceki son anlarını yansıttığı düşünülmüştür. Tür adı Latince mavi anlamına gelir. Türün taç iplikçiklerine işaret eder.

Gıda

Meyvesi tüketilebilir. Olgun meyvelerden ve çiçeklerinden içecek yapılır.

Tıp

Stresi ve kaygıyı hafiflettiği söylenen çiçekten çay yapılır. Genellikle bitki kaynatılarak bir çay haline getirilir ve uykusuzluğu gidermek ve derin, dinlendirici bir uykuya izin vermek için ilaç olarak kullanılır.

Fotoğrafları