Paspalum dilatatum (Kürdan darısı)

Tanımı

Kısa rizomlu küme halinde bir bitkidir. 1 metre boylanabilir. Alt yaprakların kılıfı çıplak ya da cılız tüylüdür. Yaprak ayası 10 ila 25 cm uzunluğunda ve 3 ila 12 mm genişliğindedir. Çiçek kurulu genellikle 3 ila 5 arası yayılıcı salkım halinde ve 6 ila 8 cm uzunluğundadır. Başakçık yumurtamsı sivri uçlu, 3 ila 3,5 mm uzunluğunda, ipeksi saçaklı; alt içkavuz mevcut değil, üst dışkavuz ve alt içkavuz başakçık ile aynı uzunlukta, 5 ila 9 damarlı ve kenarları ipeksi tüylüdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak güney Amerika’da yayılış gösterir ancak Akdeniz havzası ile batı Asya’da doğallaşmış durumdadır. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Sulak alanlarda görülür. Karamürsel ve Kartepe ilçelerinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kürdan darısı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca öğütülmüş anlamına gelir. Cinsin tohumlarının öğütülerek kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince genişlemek anlamına gelir. Türün cins özelinde boyutuna işaret eder.

Fotoğrafları