İçeriğe geç

Parthenocissus quinquefolia (Kızaran sarmaşık)

Bitkiler › Üzüm takımı › Üzümgiller › Amerikan sarmaşığı › Kızaran sarmaşık

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Süs bitkisi, Boya bitkisi, Neofit bitki.

20 ila 30 metreye kadar uzayabilir. Yapraklar elsi biçiminde birleşik, 3 ila 20 cm uzunluğundadır. Yaprakçıkların kenarları dişlidir. Yeşil renkli yapraklar kışa doğru kırmızıya döner. Çiçekler küçük ve yeşilimsidir. Meyveler morumsu siyah renklidir.

Doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çit, duvar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kızaran sarmaşık ve Amerikan sarmaşığı adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyve sapları soyulduktan sonra pişirilerek tüketilebilir. Meyveler çiğ olarak tüketilebilir. Kökü pişirilerek tüketilebilir.

Kabuk ve genç sürgünler iştah açıcı, değiştirici, kusturucu, balgam söktürücü ve toniktir. Yapraklardan yapılan çay iştah açıcı, büzücü ve idrar söktürücüdür. Bitkiden yapılan bir çay sarılık tedavisinde kullanılmaktadır. Belsoğukluğu ve ishal tedavisinde köklerden yapılan bir çay kullanılmaktadır.

Güz mevsiminde yaprakları bazı hassas kişilerde dermatite neden olabilir. Meyveleri zehirli olabilir.

Meyvelerinden pembe boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Parthenocissus quinquefolia (Kızaran sarmaşık) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/parthenocissus-quinquefolia/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın