Buradasınız: Ana sayfa » Parthenocissus quinquefolia

Parthenocissus quinquefolia

Kızaran sarmaşık

Bakımı

Parthenocissus quinquefolia çok yıllık bir tırmanıcıdır. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı ve güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Parthenocissus quinquefolia yol kenarı ve bahçelerde görülür. Tınlıkumlu ve killi topraklara uyumludur.

Yapısı

Parthenocissus quinquefolia 20 ila 30 metreye kadar uzayabilir. Yapraklar el biçiminde birleşik, 3 ila 20 cm uzunluğundadır. Yaprakçıkların kenarları dişlidir. Yeşil renkli yapraklar kışa doğru kırmızıya döner. Çiçekler küçük ve yeşilimsidir. Meyveler morumsu siyah renklidri. MayısHaziranTemmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Yaygın adları

Virginia creeper, Victoria creeper, Five leaved ivy, Five finger; Kızaran sarmaşık, Amerikan sarmaşığı.

Etimoloji

Cins adı Yunanca bakire sarmaşık (Tozlaşma olmaksızın tohum üretebilme yeteneklerine işaret eder); tür adı ise Latince beş yapraklı anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Vitales
Familia: Vitaceae
Subfamilia: Vitoideae
Genus: Parthenocissus
Raunkiaer: Phanerophyte

Literatür

Monographiae Phanerogamarum 5(2): 448. 1887. (L.) Planch.

Fotoğrafları

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Güz mevsiminde yaprakları bazı hassas kişilerde dermatite neden olabilir. Meyveleri zehirli olabilir. Meyve sapları soyulduktan sonra pişirilerek tüketilebilir. Kabuk ve genç sürgünler iştah açıcı, alteratif, kusturucu, balgam söktürücü ve toniktir. Yapraklardan yapılan çay iştah açıcı, büzücü ve idrar söktürücüdür. Bitkiden yapılan bir çay sarılık tedavisinde kullanılmaktadır. Belsoğukluğu ve ishal tedavisinde köklerden yapılan bir çay kullanılmaktadır.

Flora of Turkey

Flora of Turkey’de yer verilmemiş tür. Kuzey Amerika endemiğidir.

Yorum yazın