Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Parentucellia latifolia subsp. flaviflora

Fotoğraf

Bakımı

Parentucellia latifolia subsp. flaviflora tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Parentucellia latifolia subsp. flaviflora çayır, yamaç ve çalılıklarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Broadleaf glandweed; Sarı üçdilotu.

Etimoloji

Cins adı Latince Nicolaus V Tommaso Parentucelli’ye (13 Kasım 1397 – 24 Mart 1455, Papa, İtalyan din adamı); tür adı Latince geniş yapraklı; alttür adı ise Latince sarı çiçekli anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Therophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Lamiales
Familya:
Cins: Parentucellia
Görüldüğü Yer: Ballıkayalar Tabiat Parkı

Tanım

Ann. Mus. Wien 27 16. 1913.

Tanımlayan

Yapısı

Parentucellia latifolia subsp. flaviflora 18 ila 30 cm. büyüyebilir. Stem dalsız ya da kısa ve neredeyse dik dallı, dik, ince ve sert; tüy ve yapışkan gland’lerle kaplıdır. Tüylü yapraklar triangular ya da lanseolat loblara bölünmüştür. Bunlar ovat, 5 ila 12 mm. uzunluğunda ve 3 ila 10 mm. genişliğindedir. Çiçek kurulu stemin ucunda rasem halindedir. Korolla morumsu kırmızı, 8 ila 18 mm. uzunluğunda, tüysüz ya da pubeskent, zaman zaman beyaz bezeli ve lob boğazında sarı renkli uzantı görülür. Kaliks tubular, 7 ila 16 mm. uzunluğunda, lobları 2 ila 7 mm. uzunluğunda ve linear lanseolattır. Pedisel 0,5 ila 1 mm. uzunluğundadır. Anter tüysüz, mukronat ya da obtuse’dir. Kapsül 7 ila 14 mm. uzunluğunda ve 2 ila 3,5 mm. genişliğindedir. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Literatürde yer verilmemiş tür.

Flora of Turkey

Annual, glandular-pubescent. Stems erect, (10-)18-30 cm, often coloured, unbranched or with short suberect branches. Leaves ovate, 5-12 x 3-10 mm, deeply and ± regularly serrate, sessile, acute. Inflorescence a terminal bracteate spike-like raceme. Pedicels 0,5-1 mm. Calyx tubular, 7-16 mm; lobes 2-7 mm, linear-lanceolate. Corolla reddish-purple, pink or pale sulphur-yellow, 8-18 mm, glabrous or pubescent, ± persistent; tube 5-13 mm; lower lip ± equally 3-lobed. Anthers glabrous, mucronate or obtuse. Capsule 7-14 x 2-3,5 mm. Fl. 4-6. Rocky limestone and igneous slopes, macchie, grassland, forest, nr s.l.-1400 m.
1. Flowers reddish-purple or pink subsp. latifolia Medit. element.
1. Flowers yellow subsp. flaviflora VI:767.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın