İçeriğe geç

Papaver pilosum (Kel lale)

Kellale


Anahtar kelimeler: Endemik.

Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Gelincikgiller › Gelincik › Kellale

Dağılımı

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Gövde dik, dallı ve yoğun biçimde ülgerli kıllıdır. Alt yapraklar darca ters yumurtamsı dikdörtgensi, üst yapraklar yumurtamsı, tamamı kadifemsi ve kenarları düzensiz dişlidir. Taç yapraklar yuvarlak, turuncu kırmızı ila koyu turuncu renkli ve 4 cm çapındadır. Kapsül çıplak, tabanda yuvarlak, dikdörtgensi ve 1 ila 1,5 cm uzunluğundadır. Disk düz ve merkezde hafifçe kalkansıdır. 6 ila 7 arası sayıda tepecik bulunur.

Gözlem

Kayalık alpin çayırlarda görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Görseller Ümit Malkoçoğlu’nun izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Kellale.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

1200-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “süt” anlamın gelir. Cinsin bazı üyelerinde görülen sütsü özsuyuna işaret eder. Aynı köke bağlı “gıda” anlamına gelmesi de muhtemeldir. Bitki antikçağda çocukların uykuların düzenlenmesi için kullanılırdı. Cinsin Türkçe adı olan “gelincik”, çiçeklerinin muhtemelen gelinlerin yüzünü örtmek için kullanılan kırmızı renkli duvağa benzediği için tercih edilmiştir. Anadolu’da bir çocuk oyunu olarak gelincik çiçeklerinden bebek yapılır. Tür adı Latince “ülgerli” anlamına gelir. Türün gövdesinin ülgerli olmasına işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Florae Graecae Prodromus 1: 360. 1809. Sibth. & Sm.

Bir Yorum Yazın