Site icon Kocaeli Bitkileri

Papaver hybridum (Melez gelincik)

Papaver hybridum

Papaver hybridum: 28/04/2021; Ballıkayalar; 70 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

50 cm büyüyebilir. Bitki kıllarla kaplıdır. Gövde alt bölümde seyrek kıllı, yükselici dik ve dallıdır. Yapraklar 2 ila 3 teleksi, alt yaprakların bölümleri mızraksı üçgensi, üst yaprakların şeritsi mızraksıdır ve 10 cm uzayabilir. Tomurcuk küreseldir.  Çiçek sapı ve çanak yapraklar kıllıdır. Taç yapraklar 1 ila 2 cm uzunluğunda, kırmızı ya da morumsu kırmızıdır. Tabanlarında koyu bir leke vardır. Başçıklar soluk mavi renklidir. Yumurtalık kıllıdır. 4 ila 8 arası tepecik görülür. Kapsül eliptik küresel, yoğun biçimde kıllı ve sapsızdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler] Ekili arazilerde görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde melez gelincik adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince süt anlamın gelir. Cinsin bazı üyelerinde görülen sütsü özsuyuna işaret eder. Aynı köke bağlı “gıda” anlamına gelmesi de muhtemeldir. Bitki antikçağda çocukların uykuların düzenlenmesi için kullanılırdı. Cinsin Türkçe adı olan “gelincik”, çiçeklerinin muhtemelen gelinlerin yüzünü örtmek için kullanılan kırmızı renkli duvağa benzediği için tercih edilmiştir. Anadolu’da bir çocuk oyunu olarak gelincik çiçeklerinden bebek yapılır. Tür adı Latince melez anlamına gelir. Tür tanımlandığında kapsül yapısının kıllı olması ile diğer türlerden farklılaşıyordu.

Fotoğrafları

Exit mobile version