Buradasınız: Ana sayfa » Pallenis spinosa

Pallenis spinosa

Buhurumeryem

Bakımı

Pallenis spinosa tek yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Pallenis spinosa yamaçyol kenarı ve kayalıklarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Spiny starwort, Spiny golden star; Dikenotu, Buhurumeryem, Altungöz.

Etimoloji

Cins adı Latince saman; tür adı ise Latince dikenli anlamına gelir.

Yapısı

Pallenis spinosa 60 cm. büyüyebilir. Yapraklar alternat (Almaşlı dizilişli olan. Her nodyumda bir yaprak ve yapraklar arasında belirli bir açı bulunan yaprak dizilişi), lanseolat (Mızrak şeklinde, mızraksı. Taban kısmında geniş, uca doğru gittikçe incelen, uzunluğu genişliğinden daha fazla olan yapı ya da bu şekildeki basit yaprak) ya da eliptik (Laminası elips şeklinde olan yaprak) olabilir. Bazal yaprakların petiolü (Yaprak sapı. Yaprak ayasını dala ya da gövdeye bağlayan parça) kısadır, cauline (Caulis ile ilgili) sapsız ya da yarıamplexikauldur (Gövdeyi tamamen saran. Sapsız yapraklarda, yaprak tabanındaki kulakçıkların gövdeyi sarması). Dalların tepesinde tek bir inflorescence (çiçeklerin sapları üzerinde diziliş şekli) görülür. Çiçekler hermafrodit’tir (Hem erkek hem de dişi üreme organı bulunduran canlı). Yaprak tipi entire (Kenarı dişli olmayan yaprak), yaprak kenarları dentat (Dişli. İri ve keskin olan dişlerin eksenleri yaprağa dikey durumdadır) ya da serrattır (Testere dişli. Yaprak ayası kenarındaki dişlerin testere dişlerine benzer şekilde olması). NisanMayısHaziranTemmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Asterales
Familia: Asteraceae
Subfamilia: Asteroideae
Tribus: Inuleae
Subtribus: Inulinae
Genus: Pallenis
Raunkiaer: Therophyte
Phytochorion: Mediterranean

Literatür

Dictionnaire des Sciences Naturelles 37 1825. (L.Cass.

Fotoğrafları

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Egzema (Dermatit), romatizma, kas kasılması, bebeklerin kusma, diyabet, baş ağrısı ve dezenfeksiyon tedavisinde geleneksel olarak kullanılır.

Flora of Turkey

Stems up to 60 cm, covered with whitish spreading villous or sericeous hairs with swollen bases. Leaves oblong or oblanceolate; basal 8-10 x 1,5-2 cm, acute, attenuate and subpetiolate at base, margin denticulate, villous on both surfaces; upper decreasing in size, becoming spinous acuminate at apex, sessile, auriculate and semi amplexiacaul at base. Involucre (excl. outer phyllaries) 1-1,5 cm broad; outer phyllaries (usually 8-10) patent, 15-35 x 3-6 mm, lanceolate, spinous acuminate, prominently 3 nerved beneath; inner ones oblong lanceolate, 0,75-1 cm, acute spinous. Ligules 4-7 mm. Disc flowers 3-3,5 mm. Paleae oblong, acute, 5,5-6 mm. Achenes brown, adpressed pubescent, those of ray c. 3 x 2,25 mm (incl. wing c. 0,5 mm broad); those of disc c. 2,25 x 1 mm. Pappus white, c. 0,5 mm. Fl. 4-8. Roadsides, rocky ground and limestone cliffs, s.l.-250 m. V:52.

Video

Yorum yazın