Pallenis spinosa (Diken otu)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Asteriscus spinosus olarak geçer. 60 cm büyüyebilir. Yapraklar almaşlı dizilişli, mızraksı ya da eliptik olabilir. Taban yaprakların sapı kısadır, gövde yapraklı sapsız ya da sarılıcıdır. Dalların tepesinde tek bir çiçek başı görülür. İnvolukrum 1 ila 1,5 cm genişliğindedir. Dış filariler yayık, mızraksı ve dikensi uçlu, iç filariler  dikdörtgensi mızraksıdır. Çiçekler erseliktir. Yaprak kenarları dişlidir. Kapçık kahverengidir. Sorguç beyaz renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yol kenarı, kayalık bölgeler ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde dikenotu, buhurumeryem ve altungöz adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince kepek anlamına gelir. Çiçek tablasının kepeksi yapısına işaret eder. Tür adı Latince dikenli anlamına gelir. Kastedilen çiçekleri çevreleyen bırahtelerin dikensi uçlarıdır. İkili adlandırma öncesi adı “Aster legitimus culisii alter spinosus luteus”tur.

Tıp

Egzema (dermatit), romatizma, kas kasılması, bebeklerin kusma, diyabet, baş ağrısı ve dezenfeksiyon tedavisinde geleneksel olarak kullanılır.

Fotoğrafları