İçeriğe geç

Pallenis spinosa (Diken otu)

Dikenotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Dikenotu › Diken otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Bazı kaynaklarda Asteriscus spinosus olarak geçer. 60 cm büyüyebilir. Yapraklar almaşlı dizilişli, mızraksı ya da eliptik olabilir. Taban yaprakların sapı kısadır, gövde yapraklı sapsız ya da sarılıcıdır. Dalların tepesinde tek bir çiçek başı görülür. İnvolukrum 1 ila 1,5 cm genişliğindedir. Dış filariler yayık, mızraksı ve dikensi uçlu, iç filariler  dikdörtgensi mızraksıdır. Çiçekler erseliktir. Yaprak kenarları dişlidir. Kapçık kahverengidir. Sorguç beyaz renklidir.

Gözlem

Yol kenarı, kayalık bölgeler ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Dikenotu, Buhurumeryem, Altungöz.

Çiçek zamanı

Nisan-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “kepek” anlamına gelir. Çiçek tablasının kepeksi yapısına işaret eder. Cinsin yaygın adı olan “dikenotu” muhtemelen sivri uçlu bırahtelere işaret eden İngilizce yaygın adı olan “spiny starwort”un tercüme edilmiş halidir. Bitkide diken bulunmaz. Tür adı Latince “dikenli” anlamına gelir. Kastedilen çiçekleri çevreleyen bırahtelerin dikensi uçlarıdır. İkili adlandırma öncesi adı “Aster legitimus culisii alter spinosus luteus”tur.

Geleneksel tıp

Egzema (Dermatit), romatizma, kas kasılması, bebeklerin kusma, diyabet, baş ağrısı ve dezenfeksiyon tedavisinde geleneksel olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Dictionnaire des Sciences Naturelles 37 1825. (L.) Cass.

Bir Yorum Yazın