Oxalis pes-caprae (Koca ekşiyonca)

derleyen:

Tanımı

Gövde sıkapozdur, 20 ila 30 cm büyüyebilir ve yer altı gövdesi yumrular bulundurur. Yapraklar tabanda, üç yaprakçıklı, ters üçgensi, derince girintili, parlak yeşil renkli ve zaman zaman mor lekelidir. Yaprak sapı 3 ila 10 cm uzunluğunda, dik ila yayılıcıdır. Sıkapoz 15 ila 30 cm uzunluğunda, yaprakları aşar ve tepesinde şemsiye formunda çiçek kurulu bulunur. Çiçek kurulu 3 ila 20 arası çiçek taşır. Çiçekler 2 ila 3 cm çapında ve baş aşağıdır. Çanak yapraklar mızraksı, serbest ya da hafifçe kaynaşık ve yaklaşık 5 mm uzunluğundadır. Taç yapraklar ters yumurtamsı, kaynaşık, parlak sarı renkli ve 15 ila 25 mm uzunluğundadır. Ercik on adettir. Kapsül uzun silindirik ve havlıdır. Doğal olmayan popülasyonları vejetatif çoğalır ve tohum üretmezler.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak güney Afrika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde özellikle Akdeniz havzasında doğallaşmıştır. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Bahçe, yol kenarı ve orman sınırlarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mart ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde koca ekşiyonca ve güzel ekşitırfıl adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca ekşi anlamına gelir. Yaprakların belirgin ekşi tadına işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan ekşiyonca, tadına ve üç yapraklı olmasına işaret eder. Yaprakları Trifolium (yonca) yapraklarını andırır. Tür adı Latince keçi ayağı anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder.

Gıda

Tadı güzeldir ve hem insanlar hem de hayvanlar için kararında tüketilirse zararsızdır. Yaprakları az miktarlarda salatalara eklenir. Soğanları çiğ ya da haşlanmış olarak sütle birlikte tüketilir.

Tıp

Taze soğanı parazit düşürücüdür.

Dikkat

Bilgi

Yapraklarından sarı boya elde edilir.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. Çim yerine ekmek istiyorum, tohumu var Mısır acaba

Görüşünüzü Yazın