Oxalis corniculata (Sarı ekşiyonca)

Bitkiler › Ekşiyonca takımı › Ekşiyoncagiller › Ekşiyonca › Sarı ekşiyonca

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Boya bitkisi, Arkeofit bitki.

30 cm kadar büyüyebilir. Çok sayıda gövde görülür, bunlar yatık ve kaba tüylüdür. Yaprakçıklar ters yüreksi ve derince çentiklidir. Çiçekler tek ya da çok sayıda koltuklarda şemsiye halindedir. Çanak yaprak mızraksı, ucu küt ve 3 ila 5 mm uzunluğundadır. Taç yapraklar sarı renkli ve 6 ila 8 mm uzunluğundadır. Kapsül dikdörtgensi silindirik ve yoğun biçimde havlıdır. Yavaş büyüyen bir bitkidir. Üçlü yapraklar üçlü yaprakçıklara bölünür ve Trifolium türlerini andırır. Çiçekler erseliktir.

Bitki doğal olarak güney Asya’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde doğallaşmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçe, yol kenarı ve orman sınırlarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Sarı ekşiyonca adı ile bilinmektedir.

Mart ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Salata ve diğer gıdalara ekşi bir lezzet vermek için kullanılabilir. Yaprakları çok soğuk olmadıkça tüm yıl kullanılabilir. Yaprakları keskin limon tadındadır ve yenilebilir. C vitamini bakımından zengindir.

Parazit düşürücü, yangı giderici, iskorbüt hastalığını önleyici, büzücü, yatıştırıcı, idrar söktürücü, adet kanamasını uyarıcı, ateş düşürücü, taşı dağıtıcı veya eritici ve kanamayı durdurucudur. İnfluenza, ateş, idrar yolu enfeksiyonları, enterit, diyare, travmatik yaralanmalar, burkulmalar ve zehirli yılan ısırıkları tedavisinde kullanılır. Bitkinin suyu, tereyağı ile karıştırılarak, kas şişmeleri, haşlanma ve sivilceye uygulanır. C vitamini bakımından zengindir. Yaprak suyu böcek ısırıkları, yanıklar ve cilt patlamalarına uygulanır. Antibakteriyel bir etkiye sahiptir.

Büyük miktarda tüketimi, kalsiyum emilimini inhibe edebilir. Yapraklar oksalik asit içerir, bu yüzden aşırı tüketilmesi beslenme yetersizliğine neden olabilir. Yapraklar pişirilirse bu asit miktarı azalacaktır. Romatizma, artrit, gut, böbrek taşı veya aşırı asitlik eğilimi olanlar bu bitkiyi kullanırken dikkatli olmalıdırlar.

Yapraklar ağızda çiğnendiğinde sümüksü bir tabaka oluşturur, cam yiyormuş gibi yapan sihirbazlar tarafından bu yönteme başvurulur. Bitkiden haşlandığında sarı boya elde edilir.

“Oxalis corniculata (Sarı ekşiyonca)” için bir cevap

  1. Süleyman Alkım Suaşan avatarı
    Süleyman Alkım Suaşan

    Allahim ne güzel yaratmis😍😙🥰🕋😘🕌☪️🥣

Görüşünüzü Yazın