Orobanche gracilis (Yer göbeği)

derleyen:

Tanımı

60 cm büyüyebilir. Çanak parçaları iki dişli, nadiren düz, dişler sipsivriya da tepeye doğru bizsi, ıraksak, 3 ila çok sayıda damarlı ve salgılı ülgerlidir. Taç çan biçiminde, geniş, ercik bağlantılarında tabana yakın, öne doğru eğik, mumsu sarı ve kırmızı ya da üst dudağın dışında ya tamamında morumsu, içeride genellikle mor ve kuruduğunda koyu kahverengi, dışında salgılı ülgerli, içinde tüysüz ve parlak; sırt bölümünün tamamı kavislidir. Ercik taç tabanına yakın, boyuncuk kısaca sipsivridir. Tepecik sarı renklidir ve genellikle mor renkle çevrilidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Genellikle Fabaceae (baklagiller) üzerinde parazit olarak görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. 700 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde yergöbeği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca burçak boğan anlamına gelir. Cinsin parazit karakterine işaret eder. Tür adı Latince zarif/ince anlamına gelir. Türün genel görünümüne işaret eder. Özgün tanımda bu “It has a taller and more slender shem than Orobanche major, and is upon the whole less pubescent” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları