İçeriğe geç

Orobanche elatior (Boylu canavarotu)

Boylu canavarotu


Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Canavarotugiller › Canavarotu › Boylu canavarotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

25 ila 45 cm büyüyebilir. Gövde dik, yoğun salgılı havlıdır. Yapraklar yumurtamsı mızraksı, 1,5 ila 2 cm uzunluğunda ve 4 mm genişliğinde, bırahte ve çanak boyunca salgılı havlıdır. Çiçek kurulu başak şeklinde, 6 ila 15 cm uzunluğunda, çok çiçeklidir. Bırahte benzer ve yaprakların uzunluğunda, ikincil bırahte görülmez. Çanak 1 ila 1,3 cm uzunluğunda, düzensiz olarak iki parçalı, nadiren tabanda iki parçalı, loblar yumurtamsı mızraksı, genellikle düzensiz olarak iki loblu ve nadiren düzdür. Taç sarı ya da sarı kahverengi, çan biçiminde, 2 ila 2,5 cm uzunluğunda, kavisli; üst dudak düz ya da derin girintili, 7 ila 9 mm uzunluğunda; alt dudak üst dudaktan daha kısa; loblar neredeyse yuvarlak, eşit değil ve salgılı havlıdır. İplikçik 1 ila 1,2 cm uzunluğunda; başçık oval, 1,5 ila 1,8 mm uzunluğunda ve havlıdır. Boyuncuk 1 cm uzunluğundadır. Tepecik iki lobludur. Kapsül dikdörtgensi, 1 ila 1,2 cm uzunluğunda ve 3 ila 4 mm genişliğindedir. Tohumlar dikdörtgensi ve 0,4 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Genellikle Centaurea (peygamber çiçeği), Trifolium pratense ve Echinops (topuz) üzerinde parazit olarak görülür. Gölcük ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Boylu canavarotu.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

800-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “burçak boğan” anlamına gelir. Cinsin parazit karakterine işaret eder. “orobanche” kelimesi başka bir parazit cins olan Cuscuta için de kullanılır. Tür adı Latince “uzun” anlamına gelir. Türün gövde uzunluğuna işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Transactions of the Linnean Society of London 4: 178. 1797. Sutton

Bir Yorum Yazın