İçeriğe geç

Orobanche cernua (Deli yergöbeği)

Deli yergöbeği


Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Canavarotugiller › Canavarotu › Deli yergöbeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde dik, dalsız, salgılı havlı, etli ve yapraksızdır. Kök dallı ve etlidir. Yapraklar üçgensi yumurtamsı ya da yumurtamsı mızraksı, 1 ila 1,5 cm uzunluğunda ve 5 ila 7 mm genişliğindedir. Çiçek kurulu başak formundadır. Çanak dişleri sipsivri ya da bizsi ve 3 damarlıdır. Taç 10 ila 24 mm uzunluğundadır. İplikçikler çıplak ya da tabanda tüylüdür. Tepecik beyaz ya da soluk renklidir. Toprak üstündeki gövde genellikle dalsızdır, tek bir yumrudan birden fazla gövde çıkabilir. Bitki soluktur ve klorifilden yoksundur. Çiçekler erseliktir. Tek bir bitki 10 ila 100 arası çiçek barındırabilir ve bunlar 100.000 tohum üretebilir.

Gözlem

Asteraceae (papatyagiller) ve Solanaceae (patlıcangiller) ailelerinde parazitit olarak görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Deli yergöbeği.

Çiçek zamanı

Nisan-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “burçak boğan” anlamına gelir. Cinsin parazit karakterine işaret eder. “orobanche” kelimesi başka bir parazit cins olan Cuscuta için de kullanılır. Tür adı Latince “eğik” anlamına gelir. Türün çiçeklerin baş aşağı durmasına işaret eder. Özgün tanımda bu “floribus incurvis, cernuis”  olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Kökü pişirilerek tüketilebilir.

Fotoğrafları

Literatür

Hispanicum 152. 1758. Loefl.

Bir Yorum Yazın