Ornithogalum wiedemannii (Engin yıldız)

derleyen:

Özet

Ornithogalum wiedemannii (Engin yıldız) özellikle orman açıklarında görülen ve bahar ortasından yaz ortasına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asparagales

Kuşkonmaz takımı

Asparagaceae

Kuşkonmazgiller

Ornithogalum

Akyıldız

Tanımı

Ornithogalum wiedemannii (Engin yıldız) 10 ila 16 cm büyüyebilen bir bitkidir. Sıkapa dik ya da yatıktır. Yapraklar sıkapadan daha uzun, şeritsi, 3 ila 7 mm genişliğinde, kanallı, üst yüzeyde belirsiz beyaz çizgili, kenarları düz ve tüysüzdür. Çiçek kurulu yalancı şemsiye halinde başlangıçta yumurtamsı, 4 ila 10 ya da daha fazla çiçeklidir. Çiçek örtüsü bölümlerinin içi beyaz, dışı beyaz ve yeşil şeritli, 12 ila 16 mm uzunluğundadır. Meyve zamanı çiçek sapı yayılıcı ya da hafifçe kıvrıktır. Kapsül, özellikle uca doğru çok dikkat çekici bir şekilde kanatlıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Türkiye ve Yunanistan’da yayılış gösterir. [Harita] Orman açıklıklarında görülen bitki umumiyetle nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde enginyıldız adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kuş sütü anlamına gelir. Olasılıkla çiçeklerin saf beyaz rengine işaret eder. Bazı türlerde ise çiçekler kuş pisliğini andırır. Tür Anadolu’ya bitki gezisi yapan ve türü ilk defa o toplayan ve 19. yüzyılda yaşamış bir hekim olan Edward Wiedemann’a adanmıştır.

Fotoğrafları