Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Ornithogalum wiedemannii

Fotoğraf

Bakımı

Ornithogalum wiedemannii çok yıllık bir ottur. nemli toprağı, güneşli, gölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Ornithogalum wiedemannii açık orman, ormanlık alan ve çalılıklarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Wiedemann’s star of Bethlehem; Enginyıldız.

Etimoloji

Cins adı Yunanca kuş sütü; tür adı ise Latince Edward Wiedemann’a anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Geophyte
Flora Bölgesi: Euro-Siberian
Bölüm: Monocotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Lilianae
Takım: Asparagales
Familya:
Cins: Ornithogalum

Tanım

Flora Orientalis 5: 221 1882.

Tanımlayan

Boiss., 1882.

Yapısı

Ornithogalum wiedemannii 10 ila 16 cm. büyüyebilir. Skape dik ya da yatıktır. Yapraklar skapeden daha uzun, linear, 3 ila 7 mm. genişliğinde, kanallı, üst yüzeyde belirsiz beyaz çizgili, kenarları entire ve tüysüzdür. Rasem başlangıçta ovat, zamanla korimböz, 4 ila 10 ya da daha fazla çiçeklidir. Perianth segmentinin içi beyaz, dışı beyaz ve yeşil faskia’lı, 12 ila 16 mm. uzunluğundadır. Meyve zamanı pedisel yayılıcı ya da hafifçe kıvrıktır. Kapsül kanatlıdır. Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Yuvacık barajı havzası’nın (Kocaeli-Sakarya) florası; Asuman EFE, Necmi AKSOY, Neval GÜNEŞ ÖZKAN, Dilek DEMİR ORAL, Serdar ASLAN; Ormancılık Dergisi 9(2) (2013) 56-92
2-) Beşkayalar Vadisi (Gölcük-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Gözde ÇALIŞKAN ve Emine Burcu YILMAZ; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (4), 459-469, 2006
3-) Ballıkayalar Vadisi (Gebze-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Edibe ÖZMEN ve Barış ÖZÜDOĞRU; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (3), 279-289, 2006

Flora of Turkey

Subgen. Ornithogalum: Raceme corymbose with 2-20 flowers; perianth segments with a green fascia outside; filaments unwinged and untoothed; ovary green or yellowish.
Scapes 10-16 cm, erect or prostrate. Leaves exceeding scapes, linear, (2-)3-7 mm broad, channelled, with an obscure white line on upper surface; margins entire, glabrous. Raceme at first ovate, later corymbose, with (2-)4-10 or more flowers. Perianth segments white inside, white with a green fascia outside, 12-16(-21) mm. Fruiting pedicels spreading or silghtly recurved from base but not deflexed, lower ones 20-40 mm. Capsule very conspicuously winged, particularly towards apex. Fl. 4-7. Woods and forests, nr s.I.-3050 m. VIII:238.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın