Ornithogalum uluense (Uluyıldız)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Ornithogalum uluense (Uluyıldız) genelde kayın ağaçlarının altında yetişen ve bahar ortasından yaz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asparagales

Kuşkonmaz takımı

Asparagaceae

Kuşkonmazgiller

Ornithogalum

Akyıldız

Tanımı

Ornithogalum uluense (Uluyıldız) genellikle 20 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğan yumurtamsı, 1 ya da 2 cm uzunluğunda, 0,5 ila 1,2 genişliğinde ve gömlek kahverengidir. Yapraklar 2 ya da 3 adet, ters mızraksı, 5 ila 21 cm uzunluğunda, 0,4 ila 1,1 cm genişliğinde, yayık ve sivri uçlu olup sıkapadan daha uzundur. Sıkapa 2 ila 10 cm uzunluğunda ve çıplaktır. Çiçek durumu yalancı şemsiye halinde, 2 ila 11 cm uzunluğunda, eksen genellikle zikzaklı, 1 ila 15 adet çiçekli ve çiçek sapı dik ila yükselicidir. Bırahte mızraksı, boyunca 5’ten daha az yeşil renkli çizgili, çiçek zamanı 9 ila 13 mm, meyve zamanı 16 ila 25 mm uzunluğunda ve sivri uçlu olup çiçek sapını tabanda hafifçe sarmaktadır.

Perigon içi beyaz, dışı ise geniş yeşil şeritlidir. Dıştaki tepal sivri çıkıntılı, mızraksı, 10 ila 13 mm uzunluğunda ve sivri uçlu iken içteki tepal mızraksı, 8,5 ila 10 mm uzunluğunda ve küt uçludur. Dıştaki ercik mızraksı ve 6 ila 7,5 mm uzunluğunda iken içteki ercik mızraksı ve 5,5 ila 6 mm uzunluğundadır. Kapsül küresel, 6 ila 8,5 mm uzunluğunda, 5 ila 7 mm genişliğinde, kanatlı ve daralıcıdır. Meyve sapı 2 ila 5 cm uzunluğunda ve aşağıya doğru asıktır. Tohum yumurtamsı, kalkansı ve siyah renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Türkiye’de yayılış gösterir. [Harita] Kayın ormanları, ıslak çayırlar ve eriyen kar yığınlarının olduğu bölgelerde görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 1300 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda Kartepe ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde ulu yıldız adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kuş sütü anlamına gelir. Olasılıkla çiçeklerin saf beyaz rengine işaret etmektedir. Bazı türlerde ise çiçekler kuş pisliğini andırır. Tür adı Latince Uludağ’da anlamına gelir ve açık bir şekilde türün tip yerine dikkat çekmektedir.

Fotoğrafları