Buradasınız: Ana sayfa » Ornithogalum sigmoideum

Ornithogalum sigmoideum

Kargasarımsağı

Yetiştirme

Ornithogalum sigmoideum yamaçormanlık alan ve çayırlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yapısı

Ornithogalum sigmoideum 10 cm. büyüyebilir. Stem alışılmadık bir biçimde kısadır ve bu yüzden çiçekler toprağın hemen üzerinde çıkıyormuş gibi gözükür. Çiçekler tek ya da küme halinde görülür. Altı adet beyaz petalin alt bölümünde merkezi bir yeşil çizgi vardır. Bu çizgi en kolay çiçek tomurcuklarında görülür. Altı adet stamen merkezi bir stigma ve style’i çevreler. Yapraklarda beyaz bir çizgi görülür. Yapraklar linear, çok sayıda ve 2 ila 5 mm. genişliğindedir. Raceme 3 ila 6 arası çiçek barındırır. Bunlar 2,5 ila 3,5 cm. çapındadır. MartNisanMayıs ve Haziran aylarında çiçek açar.

Yaygın adları

Sigma star of Bethlehem; Sakarca, Çiğdemçiçeği, Kargasarımsağı.

Etimoloji

Cins adı Yunanca kuş sütü; tür adı ise Yunanca sigma (Σ) harfine benziyor anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Monocots
Ordo: Asparagales
Familia: Asparagaceae
Subfamilia: Scilloideae
Tribus: Ornithogaleae
Genus: Ornithogalum
Raunkiaer: Geophyte
Phytochorion: Euro-Siberian

Literatür

Bulletin de l’Herbier Boissier 4: 189 1896. Freyn & Sint.

Bakımı

Ornithogalum sigmoideum çok yıllık bir ottur. nemli toprağı, güneşligölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Fotoğrafları

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

Subgen. Ornithogalum: Raceme corymbose with 2-20 flowers; perianth segments with a green fascia outside; filaments unwinged and untoothed; ovary green or yellowish.
Scapes very short, to 10 cm. Leaves numerous, exceeding scapes, linear, (1-)2-5 mm broad, with a white line on upper surface; margins entire, glabrous. Raceme elongate-corymbose, with usually 3-6 flowers. Perianth segments (12-)14-18 mm, white inside, white with a green fascia outside. Fruiting pedicels 16-25 mm (rarely longer), sharply deflexed, thickened at their bases, turning upwards at their apices, holding the capsule ± erect. Capsule narrowly winged. 2n=12, 16, 17, 19, 20. Fl. 3-6. Forests, meadows, open stony slopes, s.l.-2600 m. VIII:239.

Yorum yazın