Site icon Kocaeli Bitkileri

Ornithogalum orthophyllum (Bayır yıldızı)

Ornithogalum orthophyllum

Ornithogalum orthophyllum: 29/05/2017; Zübeyde Hanım Ormanı; 470 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Özet

Ornithogalum orthophyllum (Bayır yıldızı) özellikle makilik alanlar ile çayırlarda görülen ve bahar ortasından yaz ortasına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asparagales

Kuşkonmaz takımı

Asparagaceae

Kuşkonmazgiller

Ornithogalum

Akyıldız

Tanımı

Ornithogalum orthophyllum (Bayır yıldızı) 10 ila 30 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğan genellikle birkaç soğancıklıdır. Yapraklar birkaç adet, sıkapadan daha uzun, şeritsi ila ipliksi, 1 ila 5 mm genişliğinde, üst yüzeyi beyaz çizgili, kenarları genellikle düz, nadiren minik dişli ve tüysüzdür. Çiçek kurulu yalancı şemsiye halinde ve 10 ila 20 arası çiçeklidir. Çiçek örtüsü bölümleri 12 ila 18 mm uzunluğunda ya da daha uzun, içi beyaz, dışı beyaz ve yeşil şeritlidir. Meyve zamanı çiçek sapı yayılıcı ya da hafifçe yaysı dik, nadiren hafifçe sarkık, 20 ila 35 mm uzunluğundadır. Kapsül kanatsızdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, kuzey Afrika, İran ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Çalılık, ormanlık alan ve çayırlarda görülen bitki umumiyetle nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde bayır yıldızı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kuş sütü anlamına gelir. Olasılıkla çiçeklerin saf beyaz rengine işaret eder. Bazı türlerde ise çiçekler kuş pisliğini andırır. Tür adı Latince dik yapraklı anlamına gelir ve açık bir şekilde türün, cins içinde yaprak durumunun ayırt ediciliğini vurgular.

Fotoğrafları

Exit mobile version