Ornithogalum orthophyllum (Bayır yıldızı)

Tanımı

10 ila 30 cm büyüyebilir. Yapraklar birkaç adet, sıkapadan daha uzun, şeritsi ila ipliksi, 1 ila 5 mm genişliğinde, üst yüzeyi beyaz çizgili, kenarları genellikle düz, nadiren minik dişli ve tüysüzdür. Çiçek kurulu yalancı şemsiye halinde ve 10 ila 20 arası çiçeklidir. Çiçek örtüsü bölümleri 12 ila 18 mm uzunluğunda ya da daha uzun, içi beyaz, dışı beyaz ve yeşil şeritlidir. Meyve zamanı çiçek sapı yayılıcı ya da hafifçe yaysı dik, nadiren hafifçe sarkık, 20 ila 35 mm uzunluğundadır. Kapsül kanatsızdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, kuzey Afrika, İran ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Çalılık, ormanlık alan ve çayırlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde bayır yıldızı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kuş sütü anlamına gelir. Olasılıkla çiçeklerin saf beyaz rengine işaret eder. Bazı türlerde ise çiçekler kuş pisliğini andırır. Tür adı Latince dik yapraklı anlamına gelir. Türün, cins içinde yaprak durumunun ayırt ediciliğini vurgular.

Fotoğrafları