Ornithogalum oligophyllum (Kurt soğanı)

derleyen:

Özet

Ornithogalum oligophyllum (Kurt soğanı) özellikle yüksek rakımlarda görülen ve bahar ortasından yaz ortasına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asparagales

Kuşkonmaz takımı

Asparagaceae

Kuşkonmazgiller

Ornithogalum

Akyıldız

Tanımı

Ornithogalum oligophyllum (Kurt soğanı) genellikle 4 ila 15 cm büyüyebilen bir bitkidir. Çiçek kurulu 2 ila 5 arası çiçekten oluşur. Çiçekler 2 ila 3 cm çapındadır. 2 ya da 3 adet (nadiren daha fazla) mat yeşil renkli yaprak görülür. Sıkapa diktir. Yapraklar tabana doğru darken yukarı doğru genişler. Bunların kenarları düzdür ve tüysüzdürler. Yaprakların üstünde beyaz çizgi görülmez. Çiçek durumu başlangıçta sıkı biçimde, 2 ila 5 adet ya da nadiren daha fazla çiçeklidir. Çiçek örtüsü bölümleri çoğunlukla 11 ila 16 mm uzunluğunda, içi beyaz, dışı beyaz ve yeşil şeritlidir. Meyve zamanı çiçek sapı dik yayılıcı, genelde 10 ila 30 mm uzunluğundadır. Kapsül kanatlıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlardan Gürcistan’a kadar olan bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kayalık yamaçlar, çayırlar ve eriyen kar yığınlarının olduğu bölgelerde görülen bitki umumiyetle nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 800 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda Gölcük ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde kurt soğanı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kuş sütü anlamına gelir. Olasılıkla çiçeklerin saf beyaz rengine işaret eder. Bazı türlerde ise çiçekler kuş pisliğini andırır. Tür adı Latince birkaç yapraklı anlamına gelir ve açık bir şekilde türün, cins içinde yaprak sayısının az olmasının ayırt ediciliğini vurgular.

Gıda

Yaprakları tüketilebilir.

Fotoğrafları