Ornithogalum narbonense (Akbaldır)

Tanımı

70 cm büyüyebilir. Soğanı beyazımsı ve ovaldir. Gövde diktir. Yapraklar birkaç adet, etli, mızraksı ve 8 ila 15 mm genişliğindedir. Yapraklar sıkapadan daha kısadır. Çiçek kurulu silindirik ve 25 ila 75 arası sayıda çiçeklidir. Çiçeklerin 1 ila 2 cm uzunluğunda bırahteleri vardır. Yıldız biçiminde 6 beyaz taç yaprak vardır ve ortalarından soluk yeşil renkli bir damar geçer. Çiçek örtüsü bölümleri 10 ila 16 mm uzunluğunda, içi beyaz ve dışı da yeşil şeritlidir. 6 ercik vardır. Başçıklar sarı renklidir. Kapsül oval ila oval silindiriktir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kafkasya, Ortadoğu ve Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Yamaçlar, tarlalar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde akbaldır, ak pandur ve kurt soğanı adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kuş sütü anlamına gelir. Olasılıkla çiçeklerin saf beyaz rengine işaret eder. Bazı türlerde ise çiçekler kuş pisliğini andırır. Tür adı Latince Narbonne, Fransa anlamına gelir. Özgün tanımda yer alan “Habitat in Galliae australis, & Italica agris” cümlesine rağmen, bitkinin yayılış alanı oldukça geniştir.

Gıda

Soğanı ve genç yaprakları tüketilebilir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın