Ornithogalum montanum (Dağ akyıldızı)

derleyen:

Özet

Ornithogalum montanum (Dağ akyıldızı) adının aksine düşük rakımlarda da görülebilen ve bahar aylarında çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asparagales

Kuşkonmaz takımı

Asparagaceae

Kuşkonmazgiller

Ornithogalum

Akyıldız

Tanımı

Ornithogalum montanum (Dağ akyıldızı) genellikle 10 ila 20 cm büyüyebilen bir bitkidir. Sıkapa belirgindir. Yapraklar genellikle sıkapadan daha kısa, birkaç adet, dışa doğru kavisli ya da toprak üzerinde düz, tabanda 8 ila 15 mm genişliğinde, tepeye doğru kademeli olarak sivri, üst bölümü beyaz çizgisiz, tüysüz ve kenarları düzdür. Çiçek kurulu yalancı şemsiye halinde ve 7 ila 14 arası çiçeklidir. Çiçek örtüsü bölümleri 11 ila 16 mm uzunluğunda, içi beyaz, dışı beyaz ve yeşil şeritlidir. Meyve zamanı çiçek sapı yayılıcı ya da dik yayılıcı ila dik ve 40 ila 70 mm uzunluğundadır. Kapsül kanatsızdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yamaçlar, çayırlar ve çalılıklarda görülen bitki umumiyetle mart ve mayıs ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ve Körfez ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde dağ akyıldızı ve karga soğanı adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kuş sütü anlamına gelir. Olasılıkla çiçeklerin saf beyaz rengine işaret eder. Bazı türlerde ise çiçekler kuş pisliğini andırır. Tür adı Latince dağda anlamına gelir ve açık bir şekilde türün habitat tercihine işaret eder.

Fotoğrafları