Ornithogalum comosum (Göze sasal)

Tanımı

9 ila 30 cm cm büyüyebilir. Sıkapa genellikle yapraklardan daha uzundur. Yaprak sayısı altıyı geçebilir. Yapraklar, şeritsi, mat yeşil mavi renkli, 2 ila 4 mm genişliğinde, kenarları minik dişli, alt yüzeyi çıplak ve üst yüzeyinde beyaz şerit görülmez. Çiçek kurulunda 9 ila 14 arası sayıda çiçek bulunabilir. Çiçek örtüsü bölümleri 12 ila 14 mm uzunluğunda, içi beyaz ve dışı yeşil şeritlidir. Meyve zamanı çiçek sapı dik yayılıcıdır. Kapsül kanatsızdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Avrupa’dan ve Türkiye’ye kadar olan bölgede yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yamaçlar ve sulak alanların kenarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde göze sasal adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kuş sütü anlamına gelir. Olasılıkla çiçeklerin saf beyaz rengine işaret eder. Bazı türlerde ise çiçekler kuş pisliğini andırır. Tür adı Latince çok yapraklı anlamına gelir. Türün cins içinde yaprak sayısının ayırt edici özelliği olmasını vurgular. İkili adlandırma öncesi adı “Ornithogalum spicatum comosum, flore lacteo”dur.

Fotoğrafları