Ornithogalum alatum (Köpek soğanı)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Ornithogalum alatum (Köpek soğanı) genelde yol kenarında görülen ve bahar aylarında çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asparagales

Kuşkonmaz takımı

Asparagaceae

Kuşkonmazgiller

Ornithogalum

Akyıldız

Tanımı

Ornithogalum alatum (Köpek soğanı) genellikle 30 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğan yumurtamsı, 1 ila 3 cm uzunluğunda, 1 ila 2,4 cm genişliğinde ve dışı kahverengidir. Yapraklar 2 ya da 3 adet, şeritsi, 10 ila 30 cm uzunluğunda, 0,1 ila 0,4 cm genişliğinde, sivri uçlu, çıplak, sıkapadan uzun ve üst yüzeyi beyaz çizgilidir. Çiçek durumu gevşek, 2 ila 5 cm uzunluğunda ve 3 ila 10 adet çiçeklidir. Bırahte şeritsi ya da mızraksı, çiçek zamanı 15 ila 25 mm, meyve zamanı 30 ila 35 mm uzunluğunda ve sipsivri uçludur. Çiçek örtüsü (perigonium) iki biçimli, alt yüzü yeşil şeritli, üst yüzü ise beyaz renklidir. Kapsül ters yumurtamsı, kanatlı, kenarı dalgalı ve dik ya da yükselicidir. Tohum küresel ve siyah renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Batı Marmara’da yayılış gösterir. [Harita] Orman sınırları, yol kenarı ve makilik alanlarda görülen bitki umumiyetle nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1100 metreye kadar olan rakımlarda Gölcük ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde köpek soğanı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kuş sütü anlamına gelir. Olasılıkla çiçeklerin saf beyaz rengine işaret eder. Bazı türlerde ise çiçekler kuş pisliğini andırır. Tür adı Latince kanatlı anlamına gelir ve bu bağlamda türün meyvesinin kanatlı olmasına dikkat çekmektedir.

Fotoğrafları