İçeriğe geç

Orchis simia (Salep sümbülü)

Salep püskülü


Anahtar kelimeler: Nadir bitkiAkdeniz elementiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Salep › Salep sümbülü

Dağılımı

Kuzey Afrika ile Avrupa’dan İran’a kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 45 cm büyüyebilen bir bitkidir. Çiçek kurulu oval ila konikal olup, terminal çiçekler kurulun ilk açan çiçekleri olur. Çanak yapraklar uzun sipsivri, kukuleta kül grisi renkli ve dış yüzeyinde gül rengi noktalı ya da çizgilidir. Çiçekler merkezde beyazımsı gül renklidir ve minik morumsu benekler görülür. Çiçeğin lobları ise çok belirgin biçimde ayrılmıştır ve koyu mor renklidir. Mahmuz silindiriktir ve yumurtalığın yarısı uzunluktadır.

Gözlem

Çoğunlukla yamaç çayırlarında, zaman zaman da yine yamaçlarda olmak üzere ormanlık alanlarda görülür. Kocaeli için yaygın bir türdür. İl genelinde, 50’ye yakın bireyden oluşan popülasyonlar halinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Salep püskülü, Püsküllü, Tavşantopuğu, Topbaş.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Yunanca “testis” anlamına gelir. Bitkilerin yumru biçimine atıftır. Adını bir satir (yarı keçi yarı insan formunda olan mitolojik varlık) ve bir nimfin oğlu olan Orchis’ten (ὄρχις) almaktadır. Bacchus festivalinde bir rahibeye tecavüze yeltenen Orchis, vahşi hayvanlar tarafından parçalanmış ve orkideye dönüşmüştür. Romalılar satirlerin orkide ile beslendiğini düşünür ve bu nedenle bu bitkilere satyrion derlerdi. Tür adı Latince “maymun” anlamına gelir. Çiçek görünümün maymunu andırmasına işaret eder ve buna uygun olarak maymun orkidesi olarak da bilinir.

Fotoğrafları

Literatür

Flore Françoise 3: 507. 1778. Lam.

Bir Yorum Yazın