Site icon Kocaeli Bitkileri

Orchis pallens (Solgun salep)

Solgun salep


Anahtar kelimeler: Nadir bitkiAvrupa-Sibirya elementiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Salep › Solgun salep

Dağılımı

Avrupa’dan Kafkasya’ya kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 40 cm büyüyebilen sağlam yapılı bir bitkidir. Tabanda 4 ila 6 arası genişçe mızraksı ya da dikdörtgensi, uçları küt, 12 cm uzunluğunda ve 4 cm genişliğinde yaprak bulunur ve bunlarda benek görülmez. Üstteki yaprakları kılıflıdır. Bırahte sarımsı yeşil renklidir ve yumurtalığı hafifçe aşar. Çiçek kurulu dikdörtgensi ve sıkıdır. Çiçekler soluk sarı renklidir. Yanal çanak yapraklar yayılıcı ya da kıvrıktır. Dudak yuvarlaksı yumurtamsı, düz, beneksiz ve 6 ila 8 mm çapındadır. Dudak lobları düzdür. Mahmuz sağlam, silindirik ve yumurtalıkla aynı uzunluktadır.

Gözlem

Orman açıklıklarında yüksek rakımlı alpin çayırlarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Kartepe ve Başiskele ilçelerinde, 1 ila 20 arası bireyden oluşan popülasyonlar halinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Solgun salep.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

1000-1600 metre arası.

Etimoloji

Yunanca “testis” anlamına gelir. Bitkilerin yumru biçimine atıftır. Adını bir satir (yarı keçi yarı insan formunda olan mitolojik varlık) ve bir nimfin oğlu olan Orchis’ten (ὄρχις) almaktadır. Bacchus festivalinde bir rahibeye tecavüze yeltenen Orchis, vahşi hayvanlar tarafından parçalanmış ve orkideye dönüşmüştür. Romalılar satirlerin orkide ile beslendiğini düşünür ve bu nedenle bu bitkilere satyrion derlerdi. Tür adı Latince “soluk” anlamına gelir. Çiçek renginin soluk sarı renginde olmasına işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Novitiarum Florae Suecicae Mantissa 2: 300. 1771. L.

Exit mobile version