İçeriğe geç

Opuntia microdasys (Tavşan kulağı)

Tavşan kulağı


Anahtar kelimeler: Süs bitkisiYenilebilir bitki, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Kaktüsgiller › Kaynanadili › Tavşan kulağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Meksika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın ılıman bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Genel bilgiler

40 ila 60 cm büyüyebilir. Gövdeler dik ya da yayılıcı, parlak yeşil renkli, 6 ila 15 cm uzunluğunda ve 4 ila 12 cm genişliğindedir. Dikenler yerine (nadiren tek diken görülür) beyaz ya da sarı renkli çok sayıda çapa tüye sahiptir. Çiçekler sarı renklidir ve nadiren görülür. Meyve kırmızı renkli ve 3 cm çapındadır. Tohumlar küçük ve küreseldir. Güneşli bölgeleri ve kuru toprakları tercih eder. Ekildiği toprak geçirgen olmalı ve suyu tutma özelliğine sahip olmamalı. Her durumda bitkinin tabanı ve kökleri ıslak kalmamalıdır. Kuraklığa ve donlara dayanıklıdır. Kocaeli şartlarında kış koşullarını tolere edebilecek az sayıdaki kaktüs türünden biridir.

Gözlem

Yerleşim bölgelerine yakın alanlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Tavşan kulağı. Genç bitkiler gerçekten bir çift tavşan kulağını andırır.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “Opus” anlamına gelir. Kelime ilk defa Theophrastus tarafından kullanılmıştır ve tanım bölümünde Opus şehrinde meyvelerinin yenilebildiği ve yaprakları yoluyla çoğaltılan bir bitki olduğundan bahseder. Bu kısa tanım, örneğin Opuntia ficus-indica’ya uyar ancak Theophrastus’un zamanında Yeni Dünya’da hiçbir Opuntia türü mevcut değildi. Bitkinin dilimizdeki karşılığı olan “kaynana dili”, bazı Sanseviera ve Opuntia türlerinin İngilizce karşlığı olan “mother in law’s tongue”dan tercüme edilmiştir. Tür adı Latince “küçük tüylü” anlamına gelir. Bitkide görülen minik tüylere işaret eder.

Mutfak

Meyve çiğ, pişirilerek ya da kurutularak tüketilir. Tatlıdır. Olgunlaşmamış meyveler çorbalara eklenir. Gövdeler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumlar kavrularak kıvam arttırıcı olarak kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Enumeratio Diagnostica Cactearum 154. 1837. (Lehm.) Pfeiff.

Bir Yorum Yazın