Opuntia microdasys (Tavşan kulağı)

derleyen:

Özet

Opuntia microdasys (Tavşan kulağı) dayanıklılığı ve yenilebilir meyveleri nedeniyle yetiştirilen meşhur bir süs bitkisidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Cactaceae

Kaktüsgiller

Opuntia

Kaynanadili

Tanımı

Opuntia microdasys (Tavşan kulağı) genellikle 40 ila 60 cm büyüyebilen bir bitkidir. Gövdeler dik ya da yayılıcı, parlak yeşil renkli, 6 ila 15 cm uzunluğunda ve 4 ila 12 cm genişliğindedir. Dikenler yerine (nadiren tek diken mevcuttur) beyaz ya da sarı renkli çok sayıda çapa tüye sahiptir. Çiçekler sarı renklidir ancak bitki nadiren çiçek açmaktadır. Meyve kırmızı renkli ve 3 cm çapındadır. Tohumlar küçük ve küreseldir. Güneşli bölgeleri ve kuru toprakları tercih eder. Ekildiği toprak geçirgen olmalı ve suyu tutma özelliğine sahip olmamalı. Her durumda bitkinin tabanı ve kökleri ıslak kalmamalıdır. Kuraklığa ve donlara dayanıklıdır. Kocaeli şartlarında kış koşullarını tolere edebilecek az sayıdaki kaktüs türünden biridir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Meksika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın ılıman bölgelerinde yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yerleşim bölgelerine yakın alanlarda görülen bitki umumiyetle nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde tavşan kulağı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca Opus anlamına gelir. Kelime ilk defa Theophrastus tarafından kullanılmıştır ve tanım bölümünde Opus şehrinde meyvelerinin yenilebildiği ve yaprakları yoluyla çoğaltılan bir bitki olduğundan bahseder. Bu kısa tanım, örneğin Opuntia ficus-indica’ya uyar ancak Theophrastus’un zamanında Eski Dünya’da hiçbir Opuntia türü mevcut değildi. Bitkinin dilimizdeki karşılığı olan kaynana dili, bazı Sanseviera ve Opuntia türlerinin İngilizce karşlığı olan “mother in law’s tongue”dan tercüme edilmiştir. Tür adı Latince küçük tüylü anlamına gelir. Bitkide görülen minik tüylere işaret eder.

Gıda

Meyve çiğ, pişirilerek ya da kurutularak tüketilmektedir. Tatlıdır. Olgunlaşmamış meyveler çorbalara eklenmiştir. Gövdeler çiğ ya da pişirilerek yenilmektedir. Tohumlar kavrularak kıvam arttırıcı olarak kullanılmaktadır.

Dikkat

Fotoğrafları