Site icon Kocaeli Bitkileri

Opuntia ficus-indica (Hint inciri)

Opuntia ficus-indica

Opuntia ficus-indica: 11/08/2021; Sipahiler Gölü; 250 m.; sulak alan. © Hüseyin Cahid Doğan

Hint inciri


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Kaktüsgiller › Kaynanadili › Hint inciri

Dağılımı

Bitki doğal olarak orta Amerika’da yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle dünyanın ılıman bölgelerinde yetiştirilmektedir. Ekonomik değeri en yüksek kaktüs türüdür.

Genel bilgiler

3 ila 5 metre büyüyebilir. Gövde 30 ila 45 cm çapa ulaşabilir. Çiçekler beyaz, sarı ya da kırmızı olabilir. İç tepaller sarı ila turuncu renkli, 25 ila 50 mm uzunluğundadır. İplikçik ve başçık sarı renklidir. Boyuncuk parlak kırmızı, ercik lobları sarı renklidir. Meyve sarı, turuncu ya da mor renklidir. Tohumlar soluk kahverengi, çembersi, 4 ila 5 mm çapında ve çıkıntılıdır.

Gözlem

Yerleşim bölgelerine yakın alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Hint inciri, Frenk inciri, Frenk yemişi, Kayındili, Kaynadili, Kaynanadili, Kaynanayumruğu, Mandadili, Mart yemişi, Tahta yemişi.

Çiçek zamanı

Nisan-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “Opus” anlamına gelir. Kelime ilk defa Theophrastus tarafından kullanılmıştır ve tanım bölümünde Opus şehrinde meyvelerinin yenilebildiği ve yaprakları yoluyla çoğaltılan bir bitki olduğundan bahseder. Bu kısa tanım, örneğin Opuntia ficus-indica’ya uyar ancak Theophrastus’un zamanında Yeni Dünya’da hiçbir Opuntia türü mevcut değildi. Bitkinin dilimizdeki karşılığı olan “kaynana dili”, bazı Sanseviera ve Opuntia türlerinin İngilizce karşlığı olan “mother in law’s tongue”dan tercüme edilmiştir. Tür adı Latince “hint inciri” anlamına gelir. Epitette “hint” kelimesinden kastedilen, Amerika kıtasıdır. Amerika kıtasına ilk ayak basanlar Hindistan’a vardıklarını düşünmüştü.

Mutfak

Meyvesi çiğ olarak tüketilir. Karpuza yakın bir tadı vardır. C vitamini bakımından zengindir.

Geleneksel tıp

Çiçekler ve saplar spazm çözücü, idrar söktürücü ve yumuşatıcıdır. Gövde ilk yardım önlemi olarak yaralı uzuvların çevresine bağlanmıştır. Çiçekler büzücüdür ve kanamayı azaltmak ve gastrointestinal sistemdeki problemleri, özellikle ishal, kolit ve irritabl barsak sendromunu tedavi etmek için kullanılır. Çiçekler, prostat bezinin tedavisinde de kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

The Gardeners Dictionary: eighth edition Opuntia No. 2. 1768. (L.) Mill.

Exit mobile version