İçeriğe geç

Ophrys umbilicata (Göbekli salep)

Göbekli salep


Anahtar kelimeler: Nadir bitkiAkdeniz elementi, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Arısalebi › Göbekli salep

Dağılımı

Bitki Doğu Avrupa ile İran arasındaki bölgede doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 45 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar tabanda, 3 ila 7 arası sayıda, dik, mızraksı ila dikdörtgensidir. Çiçek kurulu başak formunda sıkı, 10 ila 30 cm uzunluğunda ve 3 ila 8 arası sayıda çiçek bulundurur. Bırahteler mızraksıdır ve çiçekleri aşarlar. Çanak yapraklar yumurtamsı dikdörtgensi, 8 ila 13 mm uzunluğunda ve gül, menekşe, yeşil ila beyaz tonlarındadır. Taç yapraklar daha koyu renkli, dilsi ila üçgensi, 3 ila 5 mm uzunluğunda ve kadifemsidir. Dudak derince üç loblu, 7 ila 12 mm uzunluğunda ve kahverengi ila kahverengimsi mor renklidir.

Gözlem

Çalılık, makilik, ormanlık alan sınırı ve çayırlarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Gebze ilçesinde, 1 ila 10 arası sayıda bireylerden oluşan koloniler halinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Göbekli salep.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Yunanca “kaş” anlamına gelir. Çiçeklerin kenarları belirgin biçimde tüylüdür. Diğer görüş ise Roma uygarlığında kadınların kaşlarını karartmak için bu bitkileri kullanmaları ile ilgilidir. Plinius, bitkileri Roma’da kadınların kaşlarını karartmak için kullandıklarını yazar. Tür adı Latince “göbekli” anlamına gelir. Çiçeklerin ortasındaki şişkinliğe işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Annales du Muséum National d’Histoire Naturelle 10: 227. 1807. Desf.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version