Buradasınız: Ana sayfa » Ophrys umbilicata

Ophrys umbilicata

Fotoğraf

Bakımı

Ophrys umbilicata çok yıllık bir ottur. nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Ophrys umbilicata açık orman, çayır ve çalılıklarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Carmel bee orchid, Mountain carmel ophrys; Göbekli salep.

Etimoloji

Cins adı Yunanca kaş (Çiçeklerin tüylü kenarlarına atfen); tür adı ise Latince göbek gibi anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Geophyte
Flora Bölgesi: Mediterranean
Bölüm: Monocotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Lilianae
Takım: Asparagales
Familya:
Cins: Ophrys
Görüldüğü Yer: Ballıkayalar Tabiat Parkı

Tanım

Annales du Muséum National d’Histoire Naturelle 10: 227. 1807.

Tanımlayan

Desf., 1807.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Ophrys umbilicata 15 ila 40 cm. büyüyebilir. Stem diktir. Yapraklar alternat, basit, kenarları entire, sağlam, paralel damarlı darca eliptiktir. Çiçekler sürgünlerde sarmal olarak dizilidir. Sepal 10 ila 15 mm. uzunluğunda ve 6 ila 9 mm. genişliğinde ve petal küçüktür. Labellum tepede 3 dentat, mor siyahımsı ve alt bölümde geniştir. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Kökü pişirilerek tüketilebilir. Kökünden ‘salep’ denilen, sakinleştirici etkisi olan ve oldukça besleyici olan bir toz elde edilir. Bu toz ekmek yapımında kullanıldığı gibi içecek olarak da tüketilir. Musilaj bakımından da zengindir ve mide-bağırsak kanalı tahriş vakalarında başvurulur. Demulcent: Deri ya da mukoza üzerindeki ağrıyı hafifleten ya da gideren ilaç.

Bibliyografya

1-) Literatürde yer verilmemiş tür, muhtemelen hatalı teşhis.

Flora of Turkey

Plants 10-45(-60) cm. Leaves erecto patent, oblong lanceolate, 3-7 near base. Spike ± dense, usually 10-30 cm, 3-8(-12) flowered. Bracts lanceolate, lower exceeding flowers. Sepals rose, sometimes rose violet, greenish white or green, ovate oblong, 8-13 mm, dorsal incurved over column. Petals darker coloured, ligulate to nearly triangular, sometimes slightly auriculate at base, 3-5 mm, shortly velvety. Labellum deeply 3 lobed, 7-10(-12) mm; lateral lobes villous, with short horns; middle lobe convex, oblong, fan shaped when spread out, with small yellowish appendix at front, brownish to brownish purple velvety; speculum pale bluish with a yellowish border, ± distinctly encircling 1-3 velvety ovate spots. Column with apiculate connective.
1. Plants ± low, 10-25 cm; inflorescence to 10(-15) cm with 2-5(-7) flowers; labellum to 12 mm; perianth segments greenish white to rose subsp. umbilicata Fl. 3-4(-5). Limestone slopes, phyrgana, macchie, Asphodelus pasture, Quercus scrub, Pinus forest, waste places, ruins, s.l.-450 m. E. Medit. element.
1. Plants usually tall, to 45(-60) cm; inflorescence to 30 cm, with (2-)7-12 rather small remote flowers; labellum 7-10 mm; perianth segments dull green subsp. khuzestanica Fl. (4-)5. Quercus forest and scrub, macchie, on calcareous soil, 400-550 m. Ir.-Tur. element. VIII:498.

Cinse ait diğer türler

Yorum yazın