Ophrys umbilicata (Göbekli salep)

derleyen:

cins:

Tanımı

10 ila 45 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar tabanda, 3 ila 7 arası sayıda, dik, mızraksı ila dikdörtgensidir. Çiçek kurulu başak formunda sıkı, 10 ila 30 cm uzunluğunda ve 3 ila 8 arası sayıda çiçek bulundurur. Bırahteler mızraksıdır ve çiçekleri aşarlar. Çanak yapraklar yumurtamsı dikdörtgensi, 8 ila 13 mm uzunluğunda ve gül, menekşe, yeşil ila beyaz tonlarındadır. Taç yapraklar daha koyu renkli, dilsi ila üçgensi, 3 ila 5 mm uzunluğunda ve kadifemsidir. Dudak derince üç loblu, 7 ila 12 mm uzunluğunda ve kahverengi ila kahverengimsi mor renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki Doğu Avrupa ile İran arasındaki bölgede doğal olarak yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çalılık, makilik, ormanlık alan sınırı ve çayırlarda görülür. Gebze ilçesinde, 1 ila 10 arası sayıda bireylerden oluşan koloniler halinde gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde göbekli salep adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Yunanca kaş anlamına gelir. Çiçeklerin kenarları belirgin biçimde tüylüdür. Diğer görüş ise Roma uygarlığında kadınların kaşlarını karartmak için bu bitkileri kullanmaları ile ilgilidir. Plinius, bitkileri Roma’da kadınların kaşlarını karartmak için kullandıklarını yazar. Tür adı Latince göbekli anlamına gelir. Çiçeklerin ortasındaki şişkinliğe işaret eder.

Fotoğrafları