Ophrys lutea subsp. galilaea (Sarı salep)

derleyen:

Özet

Ophrys lutea subsp. galilaea (Sarı salep) genelde makilik alanlarda görülen ve bahar aylarında çiçek açan küçük bir orkide türüdür.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asparagales

Kuşkonmaz takımı

Orchidaceae

Salepgiller

Ophrys

Arısalebi

Tanımı

Ophrys lutea subsp. galilaea (Sarı salep) genellikle 10 ila 30 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar tabanda, 3 ila 5 arası sayıda, mızraksı ila ovaldir. Çiçek kurulu başak formundadır ve 1 ila 7 arası sayıda çiçek bulundurur. Çanak yapraklar yumurtamsı ve yeşil renklidir. Sırttaki dik ve yandakiler yayılıcıdır. Taç yapraklar şeritsi, uçları küt ve sarımsı yeşil renklidir. Dudak yayılıcı, üç loblu ve sarı renkli olup ortasında kahverengi ila kahverengimsi mor renkli ve kadifemsi bir bölge görülür. Yanal loblar üst üste binici değildir. Orta lob uçta çentikli ya da iki loblu ve iki koyu morumsu-kahverengi ıraksak yamalıdır. Ayna soluk grimsi-mavi renkli, parlak ve kahverengi ya da morumsu kahverengimsi kadifemsi bir bölge tarafından çevrilmiştir. Sütun küt uçludur.

Gözlem bilgileri

Bitki Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde doğal olarak yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çalılık, makilik, ormanlık alan sınırı ve çayırlarda görülen bitki umumiyetle mart ve nisan ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda Dilovası ve Gebze ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde sarı salep adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Yunanca kaş anlamına gelir ve bu bağlamda çiçeklerin kenarlarının belirgin biçimde tüylü olmasına dikkat çekmektedir. Diğer görüş ise Roma uygarlığında kadınların kaşlarını karartmak için bu bitkileri kullanmaları ile ilgilidir. Plinius, bitkileri Roma’da kadınların kaşlarını karartmak için kullandıklarını yazar. Tür adı Latince sarı renkli anlamına gelir açık bir şekilde türün çiçek rengine işaret eder. Alttür adı ise Latince Celile anlamına gelir. Károly Rezsö Soó von Bere türün tip yeri için “Palaestina” notunu düşmüştür.

Fotoğrafları