İçeriğe geç

Ophrys fusca (Kedi gözü)

Kedigözü


Anahtar kelimeler: Nadir bitki, Akdeniz elementiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Arısalebi › Kedigözü

Dağılımı

Bitki Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

5 ila 40 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar tabanda, 3 ila 4 arası sayıda, genişçe mızraksı ila yumurtamsıdır. Çiçek kurulu başak formundadır ve 2 ila 8 arası sayıda çiçek bulundurur. Çanak yapraklar genişçe dikdörtgensi, sırt hafifçe kukuletalı, yanallar yayılıcı ve yeşil ila sarımsı yeşil renklidir. Taç yapraklar şeritsi ve küt uçludur. Dudak düz ya da hafifçe içbükey, tabanda kamamsı, 10 mm uzunluğunda ve 3 lobludur. Orta lob çentikli ya da iki loblu kahverengimsi mor renkli ve kadifemsidir.

Gözlem

Çalılık, makilik, ormanlık alan sınırı ve çayırlarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. İzmit ve Gebze ilçelerinde, 50 civarında bireylerden oluşan koloniler gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kedigözü.

Çiçek zamanı

Mart-Nisan ayları.

Yükseklik

0-300 metre arası.

Etimoloji

Yunanca “kaş” anlamına gelir. Çiçeklerin kenarları belirgin biçimde tüylüdür. Diğer görüş ise Roma uygarlığında kadınların kaşlarını karartmak için bu bitkileri kullanmaları ile ilgilidir. Plinius, bitkileri Roma’da kadınların kaşlarını karartmak için kullandıklarını yazar. Tür adı Latince “koyu renkli” anlamına gelir. Çiçek rengine işaret eder.

Biliyor musunuz?

Tek çiçek 10.000’in üzerinde tohum üretebilir. Andrena arıları tarafından tozlanır ve erkekleri çekebilmek için dişi arıların kokusunu yayar.

Fotoğrafları

Literatür

Journal für die Botanik 2: 324. 1799. Link

Bir Yorum Yazın