İçeriğe geç

Ophrys bombyliflora (Bombus salebi)

Bombus salebi


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementi, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Arısalebi › Bombus salebi

Dağılımı

Bitki Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 15 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar tabanda, 4 ila 7 arası sayıda, mızraksı ila dikdörtgensidir. Çiçek kurulu 2 ila 5 arası sayıda çiçek bulundurur. Çanak yapraklar genişçe yumurtamsı, 8 ila 10 mm uzunluğunda ve yeşilimsi ila kahverengimsi renklidir. Taç yapraklar üçgensi dikdörtgensi, 4 ila 5 mm uzunluğunda, kadifemsi ve yeşilimsi kahverengidir. Çiçek merkezi çıplak, parlak ve kahverengi tonlarındadır. Dudak dairesel, derince üç loblu ve tabanda keseciklidir. Bitki erken dönemde çiçek açtığı için rekabet şartları daha elverişlidir. Vejetatif olarak çoğalabilen bir bitkidir ve bu sayede birbirine yakın çok sayıda bireyden oluşan büyük koloniler oluşturabilir.

Gözlem

Çalılık, makilik, ormanlık alan sınırı ve çayırlarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. İzmit, Kandıra ve Gebze ilçelerinde, 10 ila 50 arası sayıda bireylerden oluşan koloniler halinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Bombus salebi.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Yunanca “kaş” anlamına gelir. Çiçeklerin kenarları belirgin biçimde tüylüdür. Diğer görüş ise Roma uygarlığında kadınların kaşlarını karartmak için bu bitkileri kullanmaları ile ilgilidir. Plinius, bitkileri Roma’da kadınların kaşlarını karartmak için kullandıklarını yazar. Tür adı Latince “yabanarısı çiçekli” anlamına gelir. Çiçeklerin bombus arısına (Bombus terrestris) benzemesine işaret eder.

Biliyor musunuz?

Eucera arıları tarafından tozlanan bitki, bu arıların dişilerinin feromonlarını salgılayarak erkekleri kendine çeker. Görünümü nedeniyle bitkiye “minik ayı” da denilir.

Fotoğrafları

Literatür

Journal für die Botanik 1799(2): 325. 1800. Link

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version