İçeriğe geç

Ophrys bombyliflora (Bombus salebi)

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Arısalebi › Bombus salebi

Akdeniz elementi, Asgari endişe (LC).

10 ila 15 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar tabanda, 4 ila 7 arası sayıda, mızraksı ila dikdörtgensidir. Çiçek kurulu 2 ila 5 arası sayıda çiçek bulundurur. Çanak yapraklar genişçe yumurtamsı, 8 ila 10 mm uzunluğunda ve yeşilimsi ila kahverengimsi renklidir. Taç yapraklar üçgensi dikdörtgensi, 4 ila 5 mm uzunluğunda, kadifemsi ve yeşilimsi kahverengidir. Çiçek merkezi çıplak, parlak ve kahverengi tonlarındadır. Dudak dairesel, derince üç loblu ve tabanda keseciklidir. Bitki erken dönemde çiçek açtığı için rekabet şartları daha elverişlidir. Vejetatif olarak çoğalabilen bir bitkidir ve bu sayede birbirine yakın çok sayıda bireyden oluşan büyük koloniler oluşturabilir.

Bitki Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde doğal olarak yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çalılık, makilik, ormanlık alan sınırı ve çayırlarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. İzmit, Kandıra ve Gebze ilçelerinde, 10 ila 50 arası sayıda bireylerden oluşan koloniler halinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Bombus salebi adı ile bilinmektedir.

Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Eucera arıları tarafından tozlanan bitki, bu arıların dişilerinin feromonlarını salgılayarak erkekleri kendine çeker. Görünümü nedeniyle bitkiye minik ayı da denilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Ophrys bombyliflora (Bombus salebi) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/ophrys-bombyliflora/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın