Onosma isaurica (Kül emcek)

derleyen:

cins:

Tanımı

10 ila 20 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselici ve basittir. Taban yaprakları 50 ila 80 mm uzunluğunda, ters mızraksı, tepede küt, tabanda daralıcı, gövde yaprakları 20 ila 35 mm uzunluğunda, dikdörtgensi, tepede sivri ve sapsızdır. Çiçek kurulu 2 ila 3 arası terminal salkım halinde, çiçek zamanı başlıksı, meyve zamanı ise uzunlamasınadır. Bırahte yumurtamsı mızraksı ve tepede sivridir. Çanak neredeyse sapsız, 3 ila 4 mm uzunluğunda ve lobları sivridir; meyve zamanı çanak kısaca saplı ve 6 ila 8 mm uzunluğundadır. Taç koyu mavi renkli, 10 ila 12 mm uzunluğundadır. Meyve 4 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Tarlalar, stepler ve kayalık yamaçlarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar. 400 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kül emcek adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca eşek kokulu anlamına gelir. Kokusunu eşekleri etkilediği rivayet edilir. Birûni’ye göre kelime çocuk düşürücü anlamına gelir. Tür adı Latince İsauria anlamına gelir. Türün tip yeri olan Konya ilçesindeki antik kente işaret eder.

Fotoğrafları