Onosma bornmuelleri (Amasya şincarı)

derleyen:

cins:

Tanımı

12 ila 30 cm büyüyebilir. Taç başlangıçta soluk sarı renklidir ancak zamanla krem ila beyaz rengine döner. Gövde 1 ila 4 arası sayıdadır. Yaprakların üst yüzeyi yayılıcı kıllı, kısaca tüylüdür. Taban yaprakları 35 ila 70 mm uzunluğunda ve 5 ila 7 mm genişliğinde, ters mızraksı kaşıksı, tepede sivri ya da küttür. Çiçek kurulu 1 ila 2 arası salkım halindedir. Bırahte şeritsi mızraksı ve 17 mm uzunluğundadır. Çiçek sapı çiçek zamanı 1 mm uzunluğunda iken meyve zamanı 2 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Orman açıklıkları, çalılıklar ve yol kenarında görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde amasya şincarı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca eşek kokulu anlamına gelir. Kokusunu eşekleri etkilediği rivayet edilir. Birûni’ye göre kelime çocuk düşürücü anlamına gelir. Tür 6 Şubat 1862 – 19 Aralık 1948 tarihleri arasında yaşamış Alman bitki bilimci Joseph Friedrich Nicolaus Bornmüller’a adanmıştır. Anadolu’nun bitki çeşitliliği üzerine çalışmıştır. Amasya şincarı adı ise, türün sinonimi olan Onosma amasiana adından çıkarılmıştır.

Fotoğrafları