İçeriğe geç

Onopordum acanthium (Galagan)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Kangal › Galagan

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

Gövde ve yapraklarda diken görülür. İlk yıl bu dikenli yapraklarla bir rozet oluşturur. İkinci yıl 2,5 metre uzunluğa ve 1,5 metre genişliğe ulaşır. Yapraklar 10-50 cm genişliğinde, sapsız, almaşlı dizilişli ve dikenli, genellikle beyaz tüylerle kaplıdır. Alt yüzey tüyleri üst yüzeye göre daha yoğundur. Yapraklar derinlemesine lobludur ve kenarları boyunca uzun dikenler uzanır. Tüyler bitkiye grimsi bir görünüm kazandırır. İri ana gövde tabanda 10 cm genişliğe ulaşır ve yukarılarda dallara ayrılır. Çiçekler küre biçimli, 2 ila 6 cm çapında, koyu pembe ila lavanta arası renktedir. Çiçek tomurcuğu önce gövdenin ucunda daha sonra koltuk dalların ucunda görülür. Bir bitki kırk bin tohum üretebilir. Kum, kil ve kalkerli toprakları tercih eder. Çok güçlü bir istilacıdır. -23 dereceye kadar dayanıklıdır. 3 ila 5 bitkilik gruplar halinde düşünülmelidir. Her bitki arasında 1 metre açıklık bırakılması önerilir.

Bitki doğal olarak Avrupa ve batı Asya’da yayılış gösterir. Agresif bir istilacıdır ve günümüzde dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita|Herbaryum]

Kayalık yamaçlar, orman açıklıkları ve yol kenarında görülür. Körfez, İzmit ve Kandıra’dan kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Dilimizde Galagan ve Kalagan adları ile bilinmektedir.

Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

600 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Enginar ikamesi olarak tüketilir. Çiçek tomurcukları ve gövdeler pişirilerek tüketilir. Tohumlarından yemeklik yağ elde edilir.

Kanser ve ülseri tedavi etmek amacıyla kullanılır. Büzücü ve kalbi güçlendirici etkisi vardır.

Efsaneye göre Norman ordusu gece yarısı İskoç kampına baskın yaparken çıplak ayaklı Norman askerleri bu bitkilere basmış, acılarından bağırmışlar ve İskoçlar da baskından haberdar olarak işgalden kurtulmuşlar. Bitki İskoçya’nın ulusal bitkisidir. Gövde tüyleri toplanarak yastıklara doldurulur. Tohumlarından elde edilen yağ kandiller için yakıt olarak kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Onopordum acanthium (Galagan) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/onopordum-acanthium/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın