Ononis pusilla (Yaltak dikeni)

derleyen:

cins:

Tanımı

5 ila 30 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselici dik, tek ya da çok sayıda olabilir. Yapraklar üç yaprakçıklı, yaprakçıklar minik dişli, neredeyse dairesel ila dikdörtgensi, 4 ila 13 mm uzunluğunda ve 2 ila 8 mm genişliğindedir. Çiçekler koltuklarda, yoğun terminal salkım halindedir. Çanak çan biçiminde, 6 ila 11 mm uzunluğundadır. Taç sarı renkli, 5 ila 12 mm uzunluğundadır. Meyve yumurtamsı baklavamsı, 4 ila 9 mm uzunluğunda ve 3,5 ila 5,5 mm genişliğindedir. Tohumlar dairesel ve 2 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Yol kenarı, ormanlık alan ve çalılıklarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde yaltak dikeni adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca eşeğin işine yarar anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türlerin sivri dikenleri vardır ve bu nedenle sadece eşekler tarafından tercih edilirler. Tür adı Latince çok küçük anlamına gelir. Türün çiçek boyutuna işaret eder.

Fotoğrafları