Ononis mitissima (Köse kayışkıran)

derleyen:

Tanımı

Tek yıllık, salgılı-havlı ya da tüysüzce, dik, yükselici ya da yatık, 10 ila 70 cm uzunluğunda ve çok dallıdır. Yapraklar üç yaprakçıklı ve en üstteki basit; yaprakçıkların kenarı sivrice testere dişli, genişçe eliptik, ters yumurtamsı, dikdörtgensi, 8 ila 20 mm uzunluğunda ve 3 ila 13 mm genişliğindedir. Çiçekler neredeyse sapsız, yoğun terminal salkımlar halinde ve sitipül kiremitimsidir. Çanak tüpsü ve 8 ila 10 mm uzunluğunda; lobları mızraksı ila üçgensi mızraksı, çok damarlı ve tüp ile aynı uzunluktadır. Taç pembe ila mor ya da mor bayrakçıklı olmak üzere beyaz renkli, çıplak ve 9 ila 12 mm uzunluğundadır. Meyve yumurtamsı dikdörtgensi, salgılı tüylü, 5 ila 6 mm uzunluğunda ve 3 ila 4 mm genişliğindedir. Tohumlar sivilceli, dairesel ve 2 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Deniz kenarı, yamaçlar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde köse kayışkıran adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca eşeğin işine yarar anlamına gelir. Cinse bağlı bazı türlerin sivri dikenleri vardır ve bu nedenle sadece eşekler tarafından tercih edilirler. Tür adı Latince en sakin anlamına gelir. Olasılıkla türün dikensiz olmasına işaret etmektedir. İkinci olasılık ise mütevazı boyu olabilir. İkili adlandırma öncesi isimleri arasında “Anonis lutea montana non spinosa minima” da yer almaktadır.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. Mustafa Keskin avatarı
    Mustafa Keskin

    Sevigli arkadaşım buradaki örnek ononis mitissima türüdür. Trifolium glanduliferum değil malesef…

    1. Çok teşekkür ederim sayın Hocam, düzeltiyorum.

Görüşünüzü Yazın