Site icon Kocaeli Bitkileri

Onobrychis arenaria subsp. cana (Keskin korunga)

Onobrychis arenaria subsp. cana

Onobrychis arenaria subsp. cana: 03/05/2017; Kocaeli Kent Ormanı; 354 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

15 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde yatık ya da yükselicidir. Yapraklar 6 ila 8 çift dikdörtgensi eliptik ya da şeritsi dikdörtgensi yaprakçıktan oluşur. Kulakçık kaynaşık, zarsı ve kenarları kirpiklidir. Çiçek sapı yapraklarla aynı ya da onların iki katı uzunluktadır. Çiçek salkımı yumurtamsı dikdörtgensi ya da darca dikdörtgensi iken, meyvede uzunlamasınadır. Çanak 5 ila 7 mm uzunluğundadır. Taç koyu çizgili ve pembe renklidir. Bayrakçık 7 ila 9 mm, kanatçıklar 2,5 ila 4 mm, kayıkçık 7 ila 9 mm uzunluğundadır. Meyve 5 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çalılık, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde keskin korunga adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca eşek yemi anlamına gelir. İlk defa Dioscorides tarafından kullanılmıştır ve cinsin diğer otçul hayvanlar tarafından tercih edilmemesine rağmen eşekler tarafından iştahla tüketilmesine işaret eder. Tür adı Latince kumda anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Varyete adı ise Latince ağarmış anlamına gelir ve varyetenin tüy örtüsüne işaret eder.

Fotoğrafları

Exit mobile version