Onobrychis aequidentata (Dişlek korunga)

derleyen:

Tanımı

5 ila 45 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselici olabilir. Yapraklar 5 ila 8 çift dikdörtgensi eliptik yaprakçıktan oluşur. Çiçek sapı genellikle yapraklardan daha uzundur ve 8 ila 27 cm uzunluğundadır. Çiçeklenme 2 ila 5 arası çiçek taşır. Çanak 8 ila 10 mm uzunluğundadır. Taç parlak pembe ila koyu kırmızı renklidir. Bayrakçık 10 ila 12 mm, kanatçıklar 8 ila 9 mm, kayıkçık 9,5 ila 10,5 mm uzunluğundadır. Yumurtalık tüysüzdür. Meyve 10 ila 16 mm uzunluğunda ve 8 ila 12 mm genişliğindedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak doğu Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Kayalık yamaçlar, çalılık ve orman açıklıklarında görülür. Gebze ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mart ve nisan ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde dişlek korunga adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca eşek yemi anlamına gelir. İlk defa Dioscorides tarafından kullanılmıştır ve cinsin diğer otçul hayvanlar tarafından tercih edilmemesine rağmen eşekler tarafından iştahla tüketilmesine işaret eder. Tür adı Latince eşit dişli anlamına gelir. Türün meyvesindeki belirgin dişlere işaret eder.

Fotoğrafları