Omalotheca sylvatica (Çam bozağanı)

Tanımı

Bazı kaynaklarda Gnaphalium sylvaticum adı ile geçmektedir. 8 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde dalsız, dik ila yatıktır. Rizomludur. Yapraklar mızraksı, sivri, 2 ila 8 cm uzunluğunda ve tek damarlıdır. Üstte tüy yoktur ancak alt taraf tüylüdür. Üst yapraklar giderek daha kısa ve daha dar hale gelir. İnvolukrum 3 ila 4 mm genişliğindedir. Dış filariler yumurtamsı ve soluk ila kahverengi kenarlı, orta ve iç filariler mızraksıdır. Çiçek başları tek ya da 3 sayıda gruplar halinde, başak formunda ve 6 mm uzunluğundadır. Çiçek bırahtelerinin merkezi yeşildir ve kabarık kahverengi kenarlara sahiptir. Çiçekler koyu kahverengi renklidir. Kapçık kırmızımsı sorguç kılları ile örtülüdür. Sorguç beyaz renklidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Ormanlık alanlar ve alpin çayırlarda görülür. Kartepe ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 1000 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde çam bozağanı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca eşit kılıf anlamına gelir. Cinsin involukrum yapısına işaret eder. Tür adı Latince ormanda anlamına gelir. Türün, habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda “Habitat in Europae sylvis arenosis” olarak geçer.

Fotoğrafları