İçeriğe geç

Oenothera speciosa (Ezan çiçeği)

Ezan çiçeği


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiSüs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Mersin takımı › Yakıotugiller › Güneşdamlası › Ezan çiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde doğallaşmıştır.

Genel bilgiler

50 cm büyüyebilir. Gövde havlıdır. Yapraklar havlı, almaşlı dizilişli, sapsız ya da çok kısa saplı, 10 cm uzunluğunda ve 4 cm genişliğindedir. Bunlar şeritsi ila ters yumurtamsıdır ve kenarları dişli ya da dalgalıdır. Çiçekler üst yaprak koltuklarında belirir ve dört taç yapraklıdır. Çiçekler kokuludur. Özgün tanımda çiçeklerin ilk açtıklarında beyaz renkli olduğu ve solmaya yakın kırmızı rengi aldığı kaydedilmiştir. Çiçeğin boğazı, ercik ve boyuncuk sarı renklidir. Kuraklığa dayanıklıdır, güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder.

Gözlem

Yol kenarı, tahrip edilmiş araziler ve mezarlıklarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Ezan çiçeği. Çiçekler günün ilk saatlerinde açar ve güneş tam tepede iken (öğle ezanı vaktinde) kapanır.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-700 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Yunanca “şarap kokulu” anlamına gelir. Cinsin kokusuna işaret eder. Ayrıca “eşek yakalayan” anlamına gelmesi de muhtemeldir ancak bağlantı açık değildir. Tür adı Latince “gösterişli” anlamına gelir. Türün gösterişli çiçeklerine işaret eder. Özgün tanımda bu “This very beautiful and ornamental species, opens towards evening, and endures nearly throughout the day; the period of inflorescence is, however, remarkably evanescent compared with that of the rest of the genus, but it is a perennial of easy propagation” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Erken dönemde yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Yara, çürük ve çeşitli cilt sorunlarına uygulanır. Büzücüdür. Kökü kaynatılarak hemoroit vakalarında kullanılır. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Journal of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia 2(1): 119–120. 1821. Nutt.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version