İçeriğe geç

Oenanthe pimpinelloides (Deli maydanoz)

Kazayağı


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Kazayağı › Kaz ayağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, Ortadoğu, kuzey Afrika ve batı Asya’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın bir çok bölgesine yayılmıştır.

Genel bilgiler

1 metreye kadar büyüyebilir. Uzun yapraklar 12 cm uzunluğundadır ve 10 cm uzunluğunda sapa sahiptirler. Kökte yumurtamsı yumrular görülür. Taban yaprakları oval üçgensi, 3 ila 4 teleksidir. Uzun yapraklar küçük yaprakçıklara bölünür. Çiçek kurulu 6 ila 15 kolludur. Küçük şemsiyeler 30 ila 60 arası sayıda çiçek taşır. Meyve silindiriktir. Çiçek kurulu beyaz renkli kırmızı uçlu taç yaprağa sahip birçok çiçekle bir küme oluşturur. Çiçekler erseliktir. -10 dereceye kadar tolere edebilir.

Gözlem

Bataklıklar ve sulak alanların kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Deli maydanoz, Kazayağı, Kazayak, Kazyağı, Kazıyak, Kazbacağı, Yabanimaydanoz, Kazyakotu.

Çiçek zamanı

Nisan-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adını Antik Yunanca “şarap çiçeği” anlamına gelir. Çiçeklerinin şarap gibi kokmasına işaret eder. Kelime ayrıca, üzüm çiçeklerinden elde edilen parfümün de adıdır. Tür adı Antik Yunanca “Pimpinella gibi” anlamına gelir. Türün başka maydanozgil cinsi olan Pimpinella (anason) ile benzerliğine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Oenanthe aquatica pimpinellae saxifragae divisura”dır.

Mutfak

Kökü nişasta bakımından zengindir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 255. 1753. L.

Bir Yorum Yazın