Oenanthe fistulosa (Kazyak)

Tanımı

100 cm büyüyebilir. Gövdenin içi boş, tüysüz, dik ve dallıdır. Taban yaprakları üçgensi yumurtamsı, 3 ila 4 arası teleksi, 30 cm uzunluğunda ve 10 cm genişliğindedir. Şemsiye tepededir. 5,5 cm uzunluğunda, 6 ila 12 arasında, eşit ya da eşit olmayan kol görülür. Bırahte genellikle mevcut değildir, ancak zaman zaman 8 mm uzunluğunda 1 ila 4 arası bırahte görülür. İkincil bırahte yaklaşık 12 adettir ve 2 mm uzunluğundadır. Şemsiyecikler 30 ila 50 arası çiçek barındırır. Meyve silindirik ters konik, 3 ila 5 mm uzunluğunda ve 1 ila 5 mm genişliğindedir. Bitki sitolonları ile yayılır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, kuzey Afrika ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bataklıklar ve sulak alanların kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kazyak adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adını Antik Yunanca şarap çiçeği anlamına gelir. Çiçeklerinin şarap gibi kokmasına işaret eder. Kelime ayrıca, üzüm çiçeklerinden elde edilen parfümün de adıdır. Tür adı Latince içi boş anlamına gelir. Türün gövdesinin içinin boş olmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Oenanthe foliis caulinis fistulosis teretibus”dur.

Fotoğrafları