Oenanthe aquatica (Deniz rezenesi)

Tanımı

Dik, dallı ve çıplak olan çok yıllık bir bitkidir. Gövde en çok 100 cm uzunluğunda, yivli ve olukludur. Kökler liflidir. Yapraklar üçgensi, 3 teleksi ve en çok 20 cm uzunluğunda, 12 cm genişliğindedir. En uçtaki segmentler yumurtamsı, en çok 9 mm uzunluğunda, 5 mm genişliğinde ve derince lobludur. Yaprak sapı eksenden daha kısadır. Şemsiyeler terminal ve yaprak karşısındadır. Kollar 9 ila 11 adet, uzunlukları eşit, meyve zamanı kalınlaşmaz ve 10 ila 20 mm uzunluğundadır. Bırahte 0 ila 1 adettir. İkincil bırahte 8 ila 9 adet ve en çok 4 mm uzunluğunda, 0,5 mm genişliğindedir. Şemsiyecikler 10 ila 20 adet çiçekli ve erseliktir. Çiçek sapı 1,5 ila 5 mm uzunluğundadır. Taç yaprak beyaz renkli ve en dıştaki yok denecek ölçüde ışınsaldır. Meyve diködrtgensidir. Sitilopodyum koniksi ve tabanda yivlidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ile Moğolistan arasındaki bölgede yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Bataklıklar ve sulak alanların kenarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 50 ila 1500 metre arasındaki rakımlarda gözlemlenebilir.

Dikkat

Bu cinse ait türlerin zehirli oldukları bilinir.

Etimoloji

Cins adını Antik Yunanca şarap çiçeği anlamına gelir. Çiçeklerinin şarap gibi kokmasına işaret eder. Kelime ayrıca, üzüm çiçeklerinden elde edilen parfümün de adıdır. Tür adı Latince sucul anlamına gelir. Türün sulak alanların civarında görülmesine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Cicutaria palustris tenuifolia”dır.

Türkçe adları

Dilimizde deniz rezenesi adı ile bilinmektedir. Bitkiye önerilen deniz rezenesi adının kaynağını bilmiyoruz, zira bitki deniz seviyesinde görülmez.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın