İçeriğe geç

Ocimum basilicum (Fesleğen)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Fesleğen › Fesleğen

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Arkeofit bitki, Kozmetik, Haşerat kovucu.

Tek ya da nadiren çok yıllık bir bitkidir. 15 cm ila 1 metre büyüyebilir. Gövde dallı, dik, kısaca havlı ya da neredeyse çıplaktır. Yapraklar yumurtamsı ila mızraksı, 2,5 ila 7 cm uzunluğunda, 1,3 ila 2,5 cm genişliğinde, kenarları dişli, neredeyse çıplak ve uzun saplıdır. Çiçeksi yapraklar bırahte gibi, genişçe yumurtamsı, sipsivri uçlu, çanaktan hafifçe daha uzun ve sıklıkla mor bezelidir. Çiçek halkaları 6 çiçeklidir. Çanak çiçek zamanı 3 ila 4, meyve zamanı ise 7 ila 8 mm uzunluğundadır. Taç beyaz ya da pembe renklidir.

Bitki doğal olarak güneydoğu Asya ve orta Afrika’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümünde mutfak değeri nedeniyle yetiştirilmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçe, balkon ve saksılarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Kocaeli ilinde yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir ve yaz sonuna doğru şehir merkezinde çiçek açmak üzere olan fideleri satılmaktadır.

Dilimizde Fesleğen ve Reyhan adları ile bilinmektedir.

Ağustos ve kasım ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Çiçek ve yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar çeşitli yemeklerin sosunda çeşni olarak kullanılır. Salatalara taze ya da kurutularak eklenir. Yaprakların çay elde edilir. Tohumları hamur işlerine çeşni olarak eklenir.

Sindirim ve sinir sistemleri üzerinde oldukça faydalıdır. Şişkinlik, mide krampı ve hazımsızlık sorunlarında kullanılır. Yapraklar ve çiçek kurulu spazm çözücü, gaz giderici, sindirime yardımcı, süt arttırıcı ve toniktir. Soğuk algınlığı, grip, zayıf sindirim, mide bulantısı, migren, uykusuzluk, depresyon ve bitkinlik vakalarında başvurulur. Haricen cilt iltihapları, yılan ve böcek sokması ve akne tedavisinde uygulanır. Tohumları bel soğukluğu, dizanteri ve ishal hallerinde kullanılır. Kökü çocukların bağırsak şikayetlerinde etkilidir.

Hamilelik sırasında uzak durulması, ayrıca çocuk ve bebekler için de kullanılmamalıdır.

Bitkiden elde edilen yağ parfüm yapımında ve gıda tatlandırıcı olarak kullanılır. Cilt üzerinde uygulandığında sivrisinekleri uzak tutar. Yetişkin bitki böcek kovucudur.

Doğan, Hüseyin (2022). Ocimum basilicum (Fesleğen) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/ocimum-basilicum/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın