İçeriğe geç

Nymphaea (Nilüfer)


Dolaşım

BitkilerNilüfer takımıNilüfergiller › Nilüfer

Genel bilgiler

Sucul ve çok yıllık, rizomlu ya da sitolonlu bitkilerden oluşan bir cinstir. Gövde dik ve köşelidir. Yapraklar rizomlardan uzun yaprak sapları üzerinde yükselir ve yüreksidir. Yaprakların birçoğu su üzerindedir. Taç yapraklar beyaz renklidir. Çiçeklerin suyun hemen üzerinde ya da ya da su yüzeyinden daha yukarıdadır. Bazı türler gündüz, bazıları da gece çiçek açar. Cins dünyanın büyük bölümünde yayılış gösterir. Bazı türlerin yaprak ve tomurcukları sebze gibi tüketilir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “su perisi” anlamına gelir. Adını hem Hellen hem de Roma mitolojisinde tabiatın her köşesinde bulunduğuna inanılan ruhsal varlıklardan birinden almıştır. Bu, Hercules’e duyduğu kıskançlık nedeniyle ölen bir su perisidir. Nymphalara (νύμφη) büyük saygı duyuluyor olsa da, onların adına adanmış tapınakları yoktur. Bununla birlikte mağaralarda bu varlıklara ibadet edilirdi. Nymphalar su, dağ ve orman nymphaları olmak üzere üç belirgin gruba ayrılmışlardır.

Tarihi

Antik Mısır’da nilüfer çiçeği çoğunlukla tapınaklarda motif olarak kullanılırdı. Bu kullanıma Türk mimarisinde de rastlanır.

Roma’da nilüfer suyunun on gün üst üste içilmesinin hadımlığa neden olacağına inanılırdı.

Mısır tanrısı Horus ve Akad tanrıçası Aşera’nın sembolüdür.

Türler

Literatür

Species Plantarum 1: 510. 1753. L.